Ana Sayfa Arşiv AYNA, HANÇER, KUDRET, NAR, SEYYAH, MIKNATIS…

AYNA, HANÇER, KUDRET, NAR, SEYYAH, MIKNATIS…

Türkiye’nin savunma sanayisi, bu isimlerle gücüne güç katacak; nasıl mı?

Hepsi çok iyi bilinen şeyler ama başlıkta belirttiklerimizin hiçbirisi gerçek anlamını taşımıyor.

AYNA, HANÇER, KUDRET, NAR, SEYYAH, MIKNATIS, DUYEM, DÜFAS, RADAT VE Y3; Savunma Sanayii Başkanlığınca kabul edilerek hayata geçirilmesi kararlaştırılan 10 yeni Ar-Ge projesini ifade eden isim veya kısaltmalar.

2019 yılının ilk iş gününde yani 2 Ocak 2019’da Savunma Sanayii Başkanlığında çok önemli bir imza töreni vardı.

Başlatılmasına karar verilen 10 Ar-Ge Projesine ilişkin sözleşmeler, törenle imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir törende, imzalanacak 10 Ar-Ge projesinin toplam bedelinin 300 milyon lira olduğunu söyledi.

Projelerin yüklenici modelinin, “KOBİ, Sanayi, Üniversite” iş birliğine dayalı oluşturulduğunu ve projelerde KOBİ, üniversite ve sanayi ile birlikte 15 yüklenici-alt yükleniciye yer verildiğini belirten Demir, üzerinde önemle durduğu bir konuyu şu sözlerle ifade etti:

“Tabii Ar-Ge denince, Devletin çeşitli kademelerinde, çeşitli birimlerinde Ar-Ge projeleri ve destekleri söz konusu. Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde TÜBİTAK merkezli Ar-Ge faaliyetleri ve TÜBİTAK enstitülerinin araştırmaları tabii ki hatırı sayılır bir yer tutuyor. Birçok alanda malumunuz yine, savunma sanayi amaçlı geliştirilen bir dizi teknoloji, sivil alanda da, ticari alanda da yer bulmuş ve bugün kullandığımız birçok üründe savunma sanayisi için yapılan Ar-Ge faaliyetlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Benim özellikle vurgulamak istediğim, üzerinde durduğum ve vazgeçilmez olduğunu düşündüğüm, Ar-Ge konularında Devlet aklının bir araya gelmesi ve bu desteklerin birbirini tamamlar halde; birbirinin ayağına basan değil, ön alan ve ön kesen değil, birbirini tamamlayan şekilde yürütülmesidir. “

Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasının yolunun, Ar-Ge ve teknolojiden geçtiğini söyledi.

Prof. Demir şöyle devam etti:

“Eğer ülkemiz önümüzdeki 10, 20, 50 yıla hazırlanmak istiyorsa, bugün bilim dünyasında konuşulan bazı konuların ısrarla takip edilmesi, onların dokunacağı teknoloji konularının da bugünden farkına varılması gerekiyor. Bugün sadece teorik bir çalışma olarak gördüğümüz veya bir kısım akademisyenin kendi ilgi alanında, kendi bilim dünyasında oyalandığı konular olarak gördüğümüz konuların ileride sürpriz olarak bazı teknolojiler şeklinde karşımıza çıkması muhtemeldir ve biz bunu ıskalarsak da çok büyük kayıplara uğrarız. Şunu unutmayalım, biz Ar-Ge’ye harcadığımız rakamları konuşurken, Ar-Ge ile ilgili konuları tartışırken, dünya da boş durmuyor. Bu arada dünyada neler yapıldığının çok iyi farkında olmamız gerekiyor. Burada da yine üniversitelerimize, akademisyenlerimize güveniyoruz. Bilim dünyasının ne yapıp ne ettiğiyle ilgili olarak kafalarını, kulaklarını açık tutması gereken başta üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız ve tabii ki bizler ve kullanıcılarımızdır.”

Konuşmanın ardından Ar-Ge projelerinin imza törenine geçildi.

Sözleşmelere Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) adına Başkan Prof. Dr. İsmail Demir ve SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi imza koydu.

Diğer imzaları ise projeleri yürütecek firma ve kuruluşların temsilcileri attı.

AYNA (Alüminyum Yeni Nesil Alaşım) projesi ile havacılık gereksinimlerine uygun olarak aşınma dirençli, korozyona dayanıklı, yüksek sıcaklık mukavemetine sahip alaşımlar konusunda yurt dışı bağımlılıktan kurtulunması hedefleniyor.

HANÇER Projesi ile sıcak şekillendirme prosesine uygun zırh çeliği alaşımının geliştirilmesi,

MIKNATIS Projesi ile üstün manyetik özelliklere sahip Neodyum Demir Bor tabanlı kalıcı mıknatısların milli olarak geliştirilmesi,

DÜFAS (Düşük Frekans Aktif Sonar Sistemi ) Projesi ile düşük frekanslı aktif sonar sistemlerine yönelik piezoelektrik tek kristal seramik malzeme ve transdüserlerin geliştirilmesi,

KUDRET Projesi ile yürüyen dalga tüplerin çalışabilmeleri için gerekli yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirilmesi,

SEYYAH Projesi ile radar, elektronik harp ve uydu/uzay sistemlerinde kullanılabilecek nitelikte tamamen milli imkânlar ile “Yürüyen Dalga Tüp Güç Yükselteci” geliştirme teknolojisi kazanılması,

NAR Projesi ile Kızılötesi algılama sistemlerinin ve bileşenlerinin milli imkânlarla geliştirilebilmesi ve yurt dışı bağımlılığın giderilmesi, yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirmesi,

RADAT Projesi ile nükleer radyasyon tehditlerini tespit etmek amacı ile algılayıcı sistem geliştirilmesi,

DUYEM (Duyarsız Yemleme Şarjı) Projesi ile roket ve füze sistemlerinde kullanılmak üzere, güvenlik ve duyarsızlık isterleri üst seviyede olan duyarsız yemleme şarjı geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek “Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor” yarışma programı (Y3) ile “elektro optik uydu görüntülerinden otomatik hedef tespit ve tanıma” konusunda Türkiye’de var olan yetenek ve birikimler adil ve hassas bir şekilde ölçülecek.

Bu yetenekler, gelecek projelerde değerlendirilecek.

 2,020 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.