Ana Sayfa Manşet Ayrotec Mühendislik, Ürünleşme Yolculuğuna Sağlamlaştırılmış Askeri Klavyelerle Başlıyor

Ayrotec Mühendislik, Ürünleşme Yolculuğuna Sağlamlaştırılmış Askeri Klavyelerle Başlıyor

Ayrotec Mühendislik, askeri platformlar için tasarladığı ve ürettiği RSK-02 sağlamlaştırılmış klavyenin lansmanını, SAHA EXPO 2022’de yapıyor. Bu klavye, kuruluşundan itibaren çözüm ortağı olduğu firmalara ürün tasarımı ve seri üretim konularında hizmetler sunan Ayrotec Mühendislik’in, kendi ürünlerini ortaya koymak için çıktığı yolun da ilk adımını oluşturuyor.

Savunma ve havacılık firmalarına, ürünlerinin fikir aşamasından seri üretim aşamasına kadar geçen süreçlerde; endüstriyel tasarım, yapısal tasarım, üretime yönelik tasarım, dokümantasyon, prototipleme ve üretim konularında destek veren bir “tasarım evi” olan Ayrotec Mühendislik, faaliyetlerini, kendi tasarladığı ve ürettiği özgün ürünlerle genişletiyor. Firmanın sektöre sunduğu ilk ürün ise RSK-02 sağlamlaştırılmış klavye olacak.

Ayrotec Mühendislik, RSK-01’i, ASELSAN’ın “Gücümüz Bir” platformu üzerinden listelediği askeri klavye ihtiyacına cevap vermek için geliştirdi. Firma, bu klavye ile ilgili elektronik ve mekanik tasarım ve prototip üretimi faaliyetlerini, kendi bünyesinde ve öz kaynaklarıyla gerçekleştirdi. Klavye, çevre koşulları ve EMI/EMC testlerini tamamlayarak seri üretime alındı. Ayrotec Mühendislik, teslimatına başladığı RSK-01 için 220 adetlik bir sipariş aldı.

Hedefte Türkiye’de Üretilmeyen Ürünler Var

Ayrotec Mühendislik Kurucusu Çiğdem Akbaş, firmanın kendi ürünlerini ortaya koyma süreciyle ilgili şunları söylüyor: “Ayrotec Mühendislik, kuruluşundan itibaren, hizmet verdiği kuruluşları, askeri platform ve sistemlerle ilgili fikir aşamasından son teslimata kadar geçen süreçlerde destekleyen bir tasarım evi oldu. Örneğin, hizmet verdiğimiz firmaların donanımını ve yazılımını ortaya koyduğu sistemlerin dış kabuklarının detaylı endüstriyel tasarımını yaptık, bunların çevresel şartlara uyum sağlayacak şekilde mühendislik tasarımını gerçekleştirdik, onları üretilebilir hale getirdik, testlerine ve seri üretim süreçlerine katkı verdik.

Bu çalışmalarımız sırasında, bazı birimlerin Türkiye’de üretilmediğini gördük. Bu birimler, ASELSAN gibi ana yüklenicilerin millileştirilecek ürünler listesinde de yer alıyordu. Biz de bu birimleri özgün birer çözüm olarak ortaya koymak için kollarımızı sıvadık.

Bu girişimimiz, aslında Ayrotec Mühendislik’in, yazılım ve donanım tasarımı kabiliyetlerine de sahip, tam teşekküllü bir tasarım evi olması için de atmamız gereken bir adımdı.”

RSK-01

Hedef Ürün Ailesi

Ayrotec Mühendislik, askeri klavyelerle ilgili faaliyetlerini, bir ürün ailesi ortaya koymak hedefiyle yürütüyor. Firma, iki farklı formda daha klavye geliştirmesi için talep aldı ve bunlar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Akbaş, askeri klavye konusundaki faaliyetlerinin sektör için önemini şöyle ifade ediyor: “Türkiye’de, endüstriyel klavyeler konusunda bazı kabiliyetler var; ancak askeri klavye geliştirebilen ve üretebilen, Ayrotec Mühendislik dışında bir adres bulunmuyor. Askeri klavyelerin zorlu testlerden geçmesi gerekiyor. Örneğin, bazı klavyeler EMI/EMC testlerini geçemeyebiliyor. RSK-01 ürünümüz, EMI/EMC dâhil tüm testleri geçerek entegratör firmalara büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca, endüstriyel tasarım kabiliyetlerimizin bir sonucu olarak, çok daha kolay monte edilebiliyor.”

Ayrotec Mühendislik’in, zorlu testleri geçen ürünler sağlamanın yanı sıra sunduğu bir diğer avantaj ise ürünlerini kısa sürede ihtiyaçlara göre uyarlayabilme kabiliyeti olacak. İnsan-makine arayüzünün bir parçası olan klavyenin, hem üzerinde bulunduğu cihazın fiziksel kısıtlamalarına hem de ergonomik kullanıma uygun olması gerekiyor. Bu da klavyenin gerekli durumlarda uyarlanabilmesini gerektiriyor. Ayrotec Mühendislik, endüstriyel tasarım kabiliyetlerinin yanı sıra ürüne olan hakimiyetiyle bu uyarlamaları hızlı bir şekilde yaparak ürün teslim edebiliyor.

Sektöre Ürün Tasarımı Konusunda Verilen Destek Sürecek

Ayrotec Mühendislik, sektöre verdiği ürün tasarımı ve üretim desteğine de devam edecek. Böylece firmanın çalışmaları, ürünleşmeyle birlikte iki koldan ilerliyor olacak.

Ayrotec Mühendislik, bugüne kadar askeri standartlarla uyumlu sağlamlaştırılmış klavyeler, operatör konsolları, özel amaçlı kabinetler, sağlamlaştırılmış tabletler ve ekranların tasarımından üretimine kadar her noktasında hizmet sundu. Firmanın rol aldığı projelerde geliştirilen ve üretilen sistemler, kara ve deniz platformlarında başarıyla hizmet veriyor.

Ayrotec Mühendislik’in ana odağında, savunma ve havacılık sektörü bulunuyor. Bununla birlikte firma, çok özel gereksinimlere sahip endüstriyel çözümlerle ilgili işleri de üstlenebiliyor. Yakın zamanda, böyle bir proje kapsamında endüstriyel tabletlerin elektromekanik paketlemesi konusunda çalıştı. Bu tabletler, ABD ve Brezilya gibi ülkeler de dâhil olmak üzere dünya genelinde kullanılıyor.

Ayrotec Mühendislik, tüm bu çalışmaları, farklı alanlarda uzmanlaşmış firmaların bulunduğu bir ekosistem ile iş birliği yaparak gerçekleştiriyor. Bu ekosistem, Ayrotec Mühendislik’in, düşük adetlerde; ancak yüksek kaliteye sahip üretim yaptırabilmesini sağlıyor.

SAHA EXPO’da Hedef Lansman ve İkili Görüşmeler

Ayrotec Mühendislik’in SAHA EXPO 2022 gündeminin merkezinde, RSK-02’nin lansmanı yer alacak. Firma, standında sergilediği klavyeyle ilgili entegratör firmaların ve son kullanıcıların görüşlerini ve geri bildirimlerini de almayı hedefliyor.

Ayrotec Mühendislik’in bir diğer gündem maddesi ise ikili görüşmeler olacak. Firma, hem yeni özgün ürünler geliştirme hem de sektör firmalarının ürün geliştirme ve üretim faaliyetlerinin desteklenmesi konularında yeni iş birlikleri geliştirmeyi amaçlıyor. Özellikle dronların kontrol birimlerine yönelik kayda değer bir talep olduğunu gözlemleyen Ayrotec Mühendislik, görüşmelerinde, bu konuya da eğilecek.

Ayrotec Mühendislik’in Vizyonu Giyilebilir Teknolojileri de İçeriyor

Ayrotec Mühendislik, önümüzdeki 5 yılda; klavye ürün ailesini genişletmeyi; kara, deniz ve hava platformlarında kullanılan ekran ve göstergeler konusunda özgün çözümler ortaya koymayı ve askeri tabletler geliştirmeyi hedefliyor.

Firmanın daha uzun vadeli hedefinde ise yenilikçi teknolojiler bulunuyor. Akbaş, firmanın vizyonuyla ilgili şunları kaydediyor: “Askeri klavyeler, halen kullanılan ve belki gelecekte de tam olarak ortadan kalkamayacak arayüz birimleri. Bununla birlikte, giyilebilir teknolojilerin geliştiğini görüyoruz ve bunların, bir noktada ağırlık kazanacağının da farkındayız. Biz de vizyonumuzu, bu doğrultuda şekillendirdik. Ayrotec Mühendislik’in, ileride, giyilebilir teknolojiler alanında çalışan ve niş çözümler sunan bir tasarım evi olmasını hedefliyoruz. Gerek mevcut kabiliyetlerimizle gerekse kazanacağımız yeni kabiliyetlerle bu hedefe ulaşacağımız konusunda bir şüphemiz yok.”

RSK-02

RSK-02’nin Genel Özellikleri

  • MIL-STD-810 ve MIL-STD-461’e göre tasarlandı.
  • Sızdırmaz
  • USB çıkışı
  • Ayarlanabilir arka aydınlatmalı
  • Alüminyum kasa
  • Opsiyonel panele monte
  • Yüksek aşınma dayanımı
  • 90 tuşlu, FSR işaretleyici

RSK-02’nin Teknik Özellikleri

Tuş anahtarı basım gücü200 g (+/- 20 g)
Tuş ömrü500.000 kullanım
Anahtar temas teknolojisiKarbon kontak
Malzeme / yüzey bitirmeSilikon / RAL 9005 – siyah, PU kaplama
Karakter rengiRAL 9016 – beyaz
Bağlantı çıkışıUSB
Besleme voltajı5 VDC
Besleme akımı500 mA
Azami kablo uzunluğu4 m

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.