Ana Sayfa Haberler Ayyazılım, Araç Elektroniğinin Geleceğini Anlattı

Ayyazılım, Araç Elektroniğinin Geleceğini Anlattı

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan KSS 2018 özel haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Günlük hayatta kullanılan ticari araçlar ve binek otomobilleri, kullanıcılarına, özellikle elektronik alanındaki gelişmeler sayesinde, birçok yeni imkân sunuyor. Cep telefonları ile entegrasyon; araç ile ilgili bilgilerin dokunmatik ekranlarda gösterimi; aracın, hata ve arızalarını anlaşılır ve ayrıntılı bir şekilde raporlaması, bu imkanlardan sadece bir kaçı. Ayrıca her yeni nesil; cep telefonu, tablet, bilgisayar ve İnternet kullanımına daha hâkim bir şekilde silahlı kuvvetlere katılıyor. Bu tabloda, araç elektroniği (vetronics) konusu, kara platformlarında fark yaratan noktalardan biri haline geliyor.

Sektörün, vectronics alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan firması Ayyazılım, hem seminerdeki standı hem de sunumu aracılığıyla bu konudaki uzmanlığını gözler önüne serdi. Ayyazılım Genel Müdürü Atilla Yenidoğan, seminerin ikinci günü gerçekleştirdiği sunumunda, vectronics konusuna eğildi. Yenidoğan, kara platformları camiasının, vectronics konusunda bir miktar tutucu olduğunu; analog gösterge ve fiziksel anahtar ve düğmelerden, hala tam olarak vazgeçilemediğini ifade etti.

Yenidoğan’ın verdiği bilgilere göre, Ayyazılım, bu alandaki çalışmalarına, 2008 yılında, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları ile başladı. O dönem, bu alandaki iç pazarın kısıtlı olması nedeni ile yurt dışına açılmaya karar verdi. İlk olarak Ürdün’de, elektrik sistemlerini tasarlayıp ürettiği zırhlı kamyonlar için, elektronik bir sürücü paneli (dashboard) tasarladı ve bu tasarımı, kullanıcı tarafından çok beğenildi. Kullanıcıyı özellikle memnun eden konu, panele ilişkin değişiklik taleplerinin, hemen gerçekleştirilebilmesi oldu. İlerleyen süreçte ise Ayyazılım, çok sayıda ülkede sürdürdüğü çalışmaları kapsamında, özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nde, 1.000’den fazla aracın vectronics sistemlerini teslim etti.

 

JANDARMA Genel Komutanlığı Lojistik Hizmetler Başkanı Tuğgeneral Abdullah Koçum,

Ayyazılım’ın vectronics çözümlerini yakından inceledi.

 

Ayyazılım standında, vectronics çözümlerinden örnekler yer aldı.

 

Yenidoğan, kara platformlarındaki elektrik ve elektronik bileşenlerin miktarının hızla arttığını; bunların, kritik işlevleri üstlenmeye başladığını belirtti. Bu eğilimin, ana yüklenicilerin elektronik tabanlı şirketler haline gelmesi sonucunu yaratabileceği öngörüsünde bulunan Yenidoğan, sunumunda, Ayyazılım ile ilgili yeni gelişmelere de değindi. Ayyazılım, aviyonik alanında da çalışmalara başladı. Firma, bu kapsamda, ATAK helikopteri için üretim gerçekleştiriyor. Ayrıca Ayyazılım tasarımı alternatör kontrol birimi, insansız hava araçlarında başarıyla görev yapıyor. Son dönemdeki bir diğer gelişme ise firmanın, Macunköy’de bir üretim tesisi kurması oldu. Yenidoğan, tesisin, yoğun olarak çalıştıkları ASELSAN’a çok yakın olduğunu ve bu yakınlığın, çalışma verimliliğini arttırdığını ifade etti.

 1,728 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.