Ana Sayfa Haberler Bahçeşehir Üniversitesi, HENSOLDT ve STM, Sualtı Optik Haberleşme Sistemleri Geliştirecek

Bahçeşehir Üniversitesi, HENSOLDT ve STM, Sualtı Optik Haberleşme Sistemleri Geliştirecek

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), HENSOLDT ve STM; 23-26 Ekim tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilmekte olan EURONAVAL 2018 fuarı sırasında, sualtı optik haberleşme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik bir protokol imzaladılar.

STM ve BAU; Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından verilen görev çerçevesinde, Denizaltı ile Dalgıçlar Arası Optik Haberleşme Sistemi, geliştirmişlerdi. EURONAVAL 2018’de imzalanan protokolle de STM ve BAU tarafından geliştirilen bu sistemin, HENSOLDT’un geliştirdiği Denizaltı Optik Gözetleme Sistemi’ne entegre edilmesi sağlanacak. HENSOLDT’un “Optik Gözetleme Sistemi” denizaltılar için 360 derece gözetleme imkânı sağlayan ve muhtelif kamera konfigürasyonları içeren bir sistem.

Optik haberleşme sistemleri, radyo dalgaları (RF) kullanarak haberleşme imkânı sunan sistemlere göre çeşitli avantajlara sahip. Bunlar arasında öncelikli olarak, karıştırmaya ve dinlemeye dayanıklılık sayılabilir.

STM ve BAU’nun ise hâlihazırda; kara, deniz ve hava platformları için prototiplerini geliştirdiği optik muhabere sistemleri bulunuyor. Bu sistemlerin seri üretime geçmesiyle birlikte de daha RF tabanlı sistemlere kıyasla daha güvenli haberleşme sistemleri ortaya konmuş olacak.

 1,185 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.