Ana Sayfa Söyleşiler Bangladeş Savunma Ataşesi Tuğgeneral Md Tariqul Alam TARIQ: “Türk firmaları; ürünlerinin yetkinliği, düşük fiyatlı oluşu ve satış sonrası hizmetlere kolay erişim sağlamaları nedeniyle ihalelerde başarılı oluyor.”

Bangladeş Savunma Ataşesi Tuğgeneral Md Tariqul Alam TARIQ: “Türk firmaları; ürünlerinin yetkinliği, düşük fiyatlı oluşu ve satış sonrası hizmetlere kolay erişim sağlamaları nedeniyle ihalelerde başarılı oluyor.”

MSI Dergisi’nin 191’inci sayısında yayımlanan Söyleşi, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Birol TEKİNCE / btekince@savunmahaber.com

Türkiye ile Bangladeş arasındaki savunma sanayisi iş birliği, gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyor. Bu iş birliğinin ulaştığı noktayı, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminde önemli bir rol oynayan ve zaman ayırarak sorularımız yanıtlama nezaketini gösteren Bangladeş Savunma Ataşesi Tuğgeneral Md Tariqul Alam Tariq’dan dinledik.

MSI Dergisi: Türk firmaları, Bangladeş’te çeşitli savunma ve havacılık projelerinde rol oynuyor. Bu projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tuğgeneral TARIQ: Pek çok Türk savunma sanayisi firması, Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinin satın alım faaliyetleri ile ilgili olarak, Savunma Alımları Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyor. Geçmişte, Bangladeş Silahlı Kuvvetleri Savunma Alımları Genel Müdürlüğünün açtığı ihaleler ya da hükümetler arası (G2G) sözleşmelere dayalı doğrudan alımlar yoluyla çok çeşitli savunma donanımları tedarik etmişti. Yakın geçmişte ise Bangladeş Kara Kuvvetleri; Otokar’dan Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç, Taktik Araç ve Komuta Aracı gibi çeşitli tiplerde hafif zırhlı araç alımı yaptı. Geçtiğimiz yıl, Bangladeş Kara Kuvvetleri ile Roketsan arasında, Bangladeş Kara Kuvvetlerinin Çok Namlulu Roketatar Sistemi ihtiyacına yönelik bir tedarik sözleşmesi imzalandı. Bu proje, halen devam ediyor. Ayrıca Bangladeş; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin, hâlihazırda çeşitli Türk savunma sanayisi firmalarından tedarik etmekte ve üzerinde değerlendirme yapmakta olduğu pek çok diğer savunma ürünü de mevcut.

MSI Dergisi: Bangladeş’in, bu projeler için Türk firmalarını tercih etme nedenleri neler?

Tuğgeneral TARIQ: Bangladeş’teki satın alma sistemi, başlıca savunma donanımlarının Avrupa standartlarında olmasını şart koşuyor. Türkiye’deki üretim de Avrupa ve NATO standartlarına uygun olduğu için, Türk ürünleri, oldukça kolay bir şekilde standartlara uygun olarak kullanıma alınabiliyor. Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinde, tekelleşmeyi önlemek amacıyla dünyanın her yerinden firmaların ihalelere davet edildiği, şeffaf ve açık bir satın alma sistemi uygulanıyor. Türk firmaları; ürünlerinin yetkinliği, düşük fiyatlı oluşu ve satış sonrası hizmetlere kolay erişim sağlamaları nedeniyle ihalelerde başarılı oluyor.

Türk savunma sanayisi firmalarında görevli uzmanlar, her üç kuvvet komutanlığı ile kesintisiz ve iyi bir iletişim içinde olmalı. Türkiye’nin savunma ürünleri; uluslararası standartları, uygun fiyatlara sunuyor ve bu nedenle Bangladeş’te, adil bir şekilde kazanabilecekleri pek çok ihale fırsatı mevcut.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde, Bangladeş’in gündeminde hangi savunma ve havacılık projeleri olacak?

Tuğgeneral TARIQ: Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, “Forces Goal 2030” vizyonu çerçevesinde, kuvvet komutanlıklarını, gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde iyileştirme çalışmaları yürütüyor. Barışı koruma harekâtlarına en çok destek veren ordulardan olan Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, envanterini, çatışma bölgelerindeki mevcut gerekliliklere uygun şekilde güncel tutuyor. Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletlerin Barışı Koruma Harekâtlarına, 1988’den bu yana aktif olarak katılıyor. Bangladeş, “Forces Goal 2030” adlı uzun vadeli programı kapsamında, her yıl dengeli bir şekilde, çeşitli savunma donanımları tedarik ediyor. Bu bağlamda Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, diğer yabancı savunma sanayisi firmalarının ürünlerini inceleyip değerlendiği gibi, Türk savunma sanayisi firmalarının ürünlerini de aynı şekilde inceleyip değerlendiriyor. Gelecekte Bangladeş Silahlı Kuvvetleri; T129 ATAK Helikopteri, Hafif Tank, Hafif Zırhlı Araç (Ambulans), 120 milimetre Havan, Açık Deniz Karakol Gemisi (LPC), Denizaltı Arama Kurtarma Gemisi, topçu mühimmatı hattı, DMR (Sayısal Mobil Telsiz) setleri gibi çeşitli ürünlere ilgi gösterebilir.

Bangladeş Kara Kuvvetlerinin MBT-2000/VT-1A ana muharebe tankı, bir geçit töreni sırasında görülüyor.

MSI Dergisi: Bu kapsamda, Türk savunma ve havacılık sanayisindeki firmalara, bu projelere verebilecekleri katkılarla ilgili nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Tuğgeneral TARIQ: Türk savunma sanayisi firmalarında görevli uzmanlar, her üç kuvvet komutanlığı ile kesintisiz ve iyi bir iletişim içinde olmalı. Türkiye’nin savunma ürünleri; uluslararası standartları, uygun fiyatlara sunuyor ve bu nedenle Bangladeş’te, adil bir şekilde kazanabilecekleri pek çok ihale fırsatı mevcut.

MSI Dergisi: Bangladeş’in savunma ve havacılık sanayisi, Türkiye’nin hangi mevcut ihtiyaçlarını karşılayabilir?

Tuğgeneral TARIQ: Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinin sahibi olduğu ve Türk savunma sanayisi firmalarının desteğiyle birinci sınıf firmalara dönüşebilecek pek çok savunma sanayisi firması var. Bangladeş’te, vasıflı iş gücünün ve emek maliyetinin Türkiye’dekinden daha ucuz olması sebebiyle Türkiye, Bangladeş’te daha düşük fiyata donanım üretebilir. Türkiye, bu konuda girişimde bulunabilir.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Tuğgeneral TARIQ: MSI Dergisi ve AMAC Magazine ile ilgili de birkaç şey söylemek istiyorum. MSI Dergisi ve İngilizce sürümü MSI TDR, özellikle Türk savunma sektörü hakkında bilgilendirici bir içerik sunuyor. Türkiye’deki savunma sanayisi projelerinin yanı sıra modern teknolojilerle ilgili bilgilere de ulaşabiliyoruz bu sayede. Bu içerik sayesinde, savunma sektörüyle ilgili planlama yapmaktan sorumlu merciler ve yüksek rütbeli komutanlar, kendi teçhizatlarını geliştirme konusundaki vizyonlarını daha rahat şekillendirebiliyor. Dağıtım ağının daha geniş ve daha çeşitli olmasının, dergilerin içeriklerinin, daha geniş kitlelere, daha hızlı bir şekilde ulaşmasını mümkün kılacağını düşünüyorum.

Bangladeş Hava Kuvvetlerinin MiG-29 uçakları

AMAC Magazine ise Türk savunma sektörü ile ilgili gelişmelerin yanı sıra yıl boyunca AMAC üyeleri tarafından düzenlenen çeşitli faaliyetleri konu alıyor. Ülkelerin Milli Gün, Bağımsızlık Günü ve Silahlı Kuvvetler Günü gibi özel günleri vesilesiyle düzenlenen etkinlikleri hakkında, güzel fotoğraflarla süslenen haberler veriyor. Savunma ataşeleri ve askeri ataşeler, bu dergi sayesinde, savunma sektörü ile ilgili başka gelişmelerden de haberdar oluyor. Bu vesileyle MSI Dergisi ve AMAC Magazine ekiplerine, en iyi dileklerimi sunuyorum.

Bangladeş Savunma Ataşesi Tuğgeneral Md Tariqul Alam Tariq’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 3,739 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.