Ana Sayfa Haberler Barış Kartalı Uçaklarının Lojistiği Yerli Sanayiye Emanet

Barış Kartalı Uçaklarının Lojistiği Yerli Sanayiye Emanet

Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) Sistemi Lojistik Destek Hizmeti Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile THY Teknik arasında imzalandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 4 adet Barış Kartalı HİK Uçağı’nın lojistik destek hizmetini kapsayan sözleşmede, alt yüklenici olarak; sistemin geliştirilmesi sürecinde projeye katkı sağlayan TUSAŞ ve HAVELSAN da yer alıyor. Ayrıca sistemin tasarımcısı Boeing de projede alt yüklenici olarak görev alıyor.

Sözleşme, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda (Konya) konuşlu 4 adet Barış Kartalı HİK Uçağı’nı ve bu uçaklara ait görev ve yer sistemleri için lojistik destek hizmetini kapsıyor.  Bu kapsamda Konya’da verilen desteğe ek olarak, uçakların depo seviyesi bakımları, Türk Hava Yolları’nın bir iştiraki olan THY Teknik’in Esenboğa Havalimanı’ndaki tesislerinde gerçekleştirilecek. Alt yüklenici olarak görev yapacak TUSAŞ ve HAVELSAN’ın HİK Sistemi geliştirme sürecinde elde ettikleri tecrübelerden de istifade edilecek. Malzeme tedariki ve dokümantasyon konuları ile teknik hususlarda ise uçakların üreticisi Boeing’den destek alınacak. 30 Ekim’de duyurulan sözleşme ile HİK Sistemi için ihtiyaç duyulan tüm lojistik destek, kesintisiz olarak sağlanmaya devam edilecek.

Barış Kartalı projesiyle tedarik edilen E-7 HİK uçakları, Türkiye’den başka Avustralya ve Kore Cumhuriyeti tarafından da kullanılıyor. Ayrıca bu uçakların, yakın zamanda Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterine girmesi de bekleniyor. Bu ülkelerde HİK Uçaklarının lojistik destek faaliyetleri, uçağın üreticisi olan Boeing sorumluluğunda sağlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) Sistemi, gelişmiş radar ve sensörlerle yüksek irtifada görev yaparak ve düşman hedefleri uzak mesafelerden tespit ederek terörle mücadele ve sınır ötesi harekâtlarda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için çarpan etkisi oluşturuyor. HİK uçaklarımızın lojistik destek hizmetleri yerli sanayimizin kabiliyetleriyle kesintisiz sağlanmaya devam edecek. HİK Sistemi Lojistik Destek Projesiyle THY Teknik’in malzeme tedarik/tamir/bakım konusunda edindiği uluslararası tecrübenin ülkemiz savunmasının hizmetine sunulması sağlandı. THY Teknik’in sivil havacılıkta sahip olduğu birikim, proje yönetiminde maliyet etkinlik açısından önemli kazanım oldu. Ayrıca alt yüklenici olarak görev yapacak TUSAŞ ve HAVELSAN’ın HİK Sistemi geliştirme sürecinde elde ettikleri tecrübelerden de istifade edilecek. Uçak üreticisi Boeing de malzeme tedarik, dokümantasyon ve teknik hususlarda destek verecek.”

THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, sözleşmeye dair yaptığı açıklamada “Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 4 adet Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağının üs bakımlarını ilk olarak 2015 yılında gerçekleştirmiştik. HİK uçaklarımızın sürekli lojistik desteğinin de Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından sağlanacak olması, bizler için bambaşka bir gurur kaynağı olmakla birlikte, bu hizmeti ileride üretilecek proje ve stratejilerin öncüsü olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ise “HİK Sistemi geliştirme sürecinde görev sistemleri yazılım ve donanımları konusunda bilgi ve tecrübenin oluşturulduğu yer olan HAVELSAN, HİK Görev Sistemlerinin ve Yer Sistemlerinin donanım ve yazılımlarının bakım, idame ve iyileştirme faaliyetlerinde görev alacak.” şeklinde konuştu.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof.Dr.Temel Kotil, SSB inisiyatifinde oluşturulan idame işletme kurgusunda bulunmaktan gurur duyduklarını ifade ederek HİK sistemine yönelik TUSAŞ’ın rolü hakkında şunları anlattı: “Savunma Sanayii Başkanlığı inisiyatifinde oluşturulan idame işletme kurgusunda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Bu misyon çerçevesinde, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza HİK Sisteminin idame ve işletmesinde uçak görev sistemlerinin sahada teknik desteğinin verilmesi, teknik dokümantasyonların üretimine ve yönetimine devam edilmesi, ihtiyaç duyulması halinde kullanıcı personelin görev sistemlerine yönelik eğitimlerinin verilmesi konularında bugüne kadar edinmiş olduğu bilgi birikimini de kullanarak en üst seviyede tüm hassasiyetimiz ile bu hizmetleri yerine getireceğiz.”

Boeing Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçakları Program Direktörü Binoy Varughese, imzalanan lojistik destek sözleşmesiyle birlikte Türkiye ile Boeing arasındaki iş birliğinin büyümesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, “Boeing olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin Barış Kartalı HİK Uçaklarını desteklemekten gurur duyduklarını ve bu kapsamda THY Teknik ile birlikte çalışmak için sabırsızlandıklarını” belirtti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.