Ana Sayfa Manşet Barko Elektronik İş Geliştirme Müdürü Gizem KANDEMİR: “Yetkin kadromuz ile savunma ve havacılık sanayisi için yüksek teknoloji sınıfı elektronik kart, cihaz ve sistemleri, müşteri ve sektör ihtiyacına uygun olarak, fikir aşamasından son ürün aşamasına kadar kendi çatımız altında tasarlayıp test edip üretebilen bir elektronik alt sistem üreticisiyiz.”

Barko Elektronik İş Geliştirme Müdürü Gizem KANDEMİR: “Yetkin kadromuz ile savunma ve havacılık sanayisi için yüksek teknoloji sınıfı elektronik kart, cihaz ve sistemleri, müşteri ve sektör ihtiyacına uygun olarak, fikir aşamasından son ürün aşamasına kadar kendi çatımız altında tasarlayıp test edip üretebilen bir elektronik alt sistem üreticisiyiz.”

Kara, deniz ve hava platformları için geniş bir yelpazede elektronik sistem tasarımı ve üretimine yönelik çözümler sunan Barko Elektronik, bu çözümlerin fikir aşamasından sahada kullanıma girinceye kadarki tüm süreçlerini kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Bu kabiliyetleriyle ana yükleniciler için ideal bir çözüm ortağı olan Barko Elektronik’in faaliyetlerini, İş Geliştirme Müdürü Gizem Kandemir’den dinledik.

MSI Dergisi: Barko Elektronik’i nasıl bir firma olarak tanımlarsınız?

Gizem KANDEMİR: Bugün geldiğimiz noktada, yetkin kadromuz ile savunma ve havacılık sanayisi için yüksek teknoloji sınıfı elektronik kart, cihaz ve sistemleri, müşteri ve sektör ihtiyacına uygun olarak, fikir aşamasından son ürün aşamasına kadar kendi çatımız altında tasarlayıp test edip üretebilen bir elektronik alt sistem üreticisiyiz. Yerli ürünler geliştiriyor ve üretiyor; bunu da elektronik, mekanik ve yazılım alanlarında uzmanlıkları bulunan deneyimli ekibimizle başarıyoruz.

Hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimiz ile tam bir yol arkadaşlığı yapıyor, dirsek temasında çalışıyoruz. Ürünlerimizi teslim ettikten sonra dahi ihtiyaç duydukları her noktada müşterimiz için çözüm bulma süreçleri yürütüyoruz. Ürünlerimizin ve çözümlerimizin entegre edildiği ana sistemlerin ve platformların kalifikasyon testlerinde ve satış sonrası desteğinde dahi ana yüklenicilerin yanında oluyor; çözümlerimizle ilgili her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.

Müşteri ve sektör ihtiyacına uygun şekilde, hem bir ürün olarak ortaya koyduğumuz çözümlerimiz bulunuyor hem de özel ihtiyaçları karşılayan, proje bazlı çözümler geliştiriyoruz. Ürün olarak ortaya koyduğumuz çözümleri de ihtiyaç olduğunda, entegre edileceği platforma göre uyarlayabiliyoruz.

Çözümlerimizin bir bölümü, sahada yaptığımız gözlemler sonucunda gerekli olduğuna karar verdiğimiz ve öz sermayemizle geliştirdiğimiz ürünlerden oluşuyor. Örneğin; istenen bölgeye yüksek ve doğrusal ses iletimi yapabilme kabiliyetine sahip doğrusal akustik ikaz sistemi ürünümüz NARA LASIS Doğrusal Akustik Sinyal Sistemi ile TURGAN BMS Akü Yönetim Sistemi ürünümüz, bize gelen bir proje ya da sipariş talebi olmadan ortaya çıkan bu tip ürünler arasında yer alıyor.

Sektörde, TSKGV firmaları ve kara platformu üreticileri başta olmak üzere önde gelen tüm oyuncuların onaylı tedarikçisi konumundayız. Bizimle benzer büyüklüğe sahip firmalar arasında, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) yürüttüğü EYDEP kapsamında hem tasarım hem de üretim alanlarında A notunu almış az sayıda firmadan biriyiz.

NARA LASIS’in hoparlörlerinin tasarımı ve geliştirme faaliyetlerini Barko Elektronik gerçekleştirdi. Üründe, yüzde 97’ye yakın bir yerlilik oranına ulaşıldı.

Kara, Deniz ve Hava Platformlarına Yönelik Çözümler

MSI Dergisi: Barko Elektronik bugüne kadar hangi ürünleri geliştirdi?

Gizem KANDEMİR: Öncelikle şunu belirtmeliyim: Kara, deniz ve hava platformlarına yönelik geniş bir yelpazede çözümler sunuyoruz. Sağlamış olduğumuz bu çözümlerin ülkemiz için çok kıymetli projelerde yer alıyor olması da bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır.  

Çözüm sağladığımız alanların başında güç elektroniği, güç dağıtım birimleri, yüksek hızlı (high speed) kart üretimi, FPGA tabanlı kart üretimi, DC-DC çeviriciler, motor sürücüler ve elektronik alt sistemler yer alıyor.

Güç elektroniği, çok iddialı olduğumuz bir alan. Güç elektroniği ve güç dağıtım birimi çözümlerimiz; sistemlerin bileşenlerini oluşturan alt birimlerin güç ihtiyaçlarını; akü grubu, şebeke, AC-DC dönüştürücü gibi güç kaynaklarından alarak korumalı ve kontrollü şekilde sağlıyor. Bu birimler çok sayıda kara, deniz ve hava platformunda ülkemiz için çok kıymetli projelerde kullanılıyor.

TURGAN BMS Akü Yönetim Sistemi, bir diğer ürünümüz. Bu sistemin sağladığı en büyük avantajlardan biri, araçtaki akülerin durumunu takip etmesi ve zamanında değişim için gerekli uyarıları yapması. Böylece, örneğin bir operasyona giderken akülerinizin sorun çıkartmayacağından emin olabiliyorsunuz.

360 derece durumsal farkındalık çözümümüz TAYGAN AVDS Akıllı Video/Ses Dağıtım Sistemi başta olmak üzere çeşitli görüntüleme çözümleri de sunuyoruz. Bu çözümlerimiz, bir kara platformu üreticisinin teslim ettiği tüm araçlarda kullanılıyor. Diğer üreticilerle de görüşmeler yapıyoruz.

NARA SAS Siren Anons Sistemimiz ile görünür ve görünmeyen ışık dalga boylarında aydınlatma çözümümüz HARE FPR tavan flaşörümüz, kara platformlarına yönelik çözümlerimiz arasında yer alıyor. Bu sistemlerimiz, şu ana kadar yaklaşık 1.500 araçta kullanıldı.

Aviyonik sistemler alanında, aydınlatmalı paneller ve konsol panelleri ile ilgili yaşanan ithalat sıkıntısını çözmeye yönelik üretim hedefiyle başladığımız çalışmalarımızda önemli bir yol kat etmiş bulunuyoruz. Yerli ve millî kaynaklarla üretim sağlayarak bu ürünleri tamamen yerlileştirmeyi amaçlıyoruz.

Öne çıkan ürünlerimizden bir tanesi, IDEF 2021 ve SAHA EXPO 2021 fuarlarında da gösterimini yaptığımız, 1,5-2 km kadar bir mesafeye, doğrusal olarak ses iletebilen NARA LASIS. Bu ürünümüzde hoparlörlerin tasarım ve geliştirme faaliyetlerinin tamamı bize ait. Üründe, yüzde 97’ye yakın bir yerlilik oranına sahibiz. NARA LASIS’i, net duyulması gereken bir anonsu iletmek için ya da bir kalabalığı ses ile rahatsız edip dağıtmak için kullanabiliyorsunuz. Ürünümüzün 4, 2 ya da tek hoparlörlü farklı sürümlerini de kullanıcılara sunabiliyoruz.

Merkezi Lastik Şişirme Sistemi ve Ön Kafes Kaldırma Sistemi’ni de envantere girmiş olan çözümlerimiz arasında sayabilirim.

TAYGAN AVDS Akıllı Video/Ses Dağıtım Sistemi, 360 derece durumsal farkındalık sağlıyor.

MSI Dergisi: Barko Elektronik’in bugün ulaşmış olduğu seviyenin daha iyi anlaşılabilmesi açısından; ciro, personel sayısı, proje sayısı, ihracat, Ar-Ge harcaması, tesisler, üretim hacmi ve benzeri rakamsal bilgileri paylaşabilir misiniz?

Gizem KANDEMİR: Barko Elektronik, 11 yıllık bir firma. Şu anda 90 kişiyi aşan bir ekibe sahibiz. Ankara’da 2 üretim tesisimiz ve 1 Ar-Ge ofisimiz; İzmir’de de 1 irtibat ofisimiz var.

Kuruluşumuzdan itibaren, savunma, otomotiv ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Son dönemde ciromuzda savunmanın payı yüzde 90 seviyesine ulaştı. Savunma ağırlıklı devam edeceğimizi ve bu alanda büyüyeceğimizi öngörüyoruz. İlerleyen dönemde, diğer faaliyet alanlarımızı birer spin-off gibi farklı şirketler altında yapılandırabiliriz.

Şu anda, ciromuzun yüzde 30 ila 40’ını Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Kişi başı ciromuzun da sektör ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyebilirim.

TURGAN BMS Akü Yönetim Sistemi’nin sağladığı en büyük avantajlardan biri, araçtaki akülerin durumunu takip etmesi ve zamanında değişim için gerekli uyarıları yapması. Böylece, kullanıcı, örneğin bir operasyona giderken akülerinin sorun çıkartmayacağından emin olabiliyor.

Fark Yaratan Kabiliyetler

MSI Dergisi: Öne çıkarttığınız kabiliyetleriniz arasında, tasarım da bulunuyor. Sektöre baktığımızda, Barko Elektronik ile aynı faaliyet alanlarında tasarım yapan birçok firma bulunduğunu görüyoruz. Tasarım alanında nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Gizem KANDEMİR: Çözümlerimiz kapsamında müşterilerimize uçtan uca, tüm süreci kapsayan hizmetler sunuyoruz. Diğer bir deyişle fikir aşamasından başlıyoruz, kalifikasyon ve seri üretim de dahil olmak üzere tüm süreçleri kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Bizim boyutlarımızda olup da bunları yapabilen firma sayısı çok az. Bu özelliğimizi; yetkin ekibimiz ile güçlü tedarik zinciri, başarılı konfigürasyon yönetimi ve kalite yönetimi altyapımıza borçluyuz.

Barko Elektronik, ilk kez SAHA EXPO 2022’de sergilediği Modüler Güç Dağıtım Sistemi ile savunma ve havacılık uygulamaları için stokta hazır, hızlı teslim edilebilen ve maliyet-etkin bir çözüm sunuyor.

MSI Dergisi: Tedarik konusundaki kabiliyetiniz nasıl bir fark yaratıyor?

Gizem KANDEMİR: Barko Elektronik; maliyet-etkin, güvenilir ve ihracat kısıtlarından bağımsız tedarik yapabiliyor. Herhangi bir tasarım ve geliştirme çalışmasına, seri üretim bakış açısıyla başlıyoruz. Sektörde, sıklıkla konuya, salt “tasarımcı” ya da “Ar-Ge” bakış açısıyla yaklaşılıyor. Böyle yaklaşıldığında, sonuçta, gereksinimleri karşılayabilen bir çözüm ortaya konabiliyor. Ama bu çözüm, seri olarak üretilebilir nitelikte olmayabiliyor. Biz ise Ar-Ge bakış açısından ödün vermeden, seri üretimle ilgili tüm konuları en başından düşünüyoruz ve ortaya koyduğumuz çözümü, hızlı bir şekilde seri üretime dönüştürebiliyoruz.

Bu kabiliyetimizi, otomotiv ve medikal sektöründeki faaliyetlerimize borçluyuz. Otomotiv ve medikal sektöründe üretim adetleri çok yüksek. Bu da seri üretimle ilgili ciddi bir kurum kültürü oluşturmamızı sağladı.

Otomotiv ve medikal sektöründeki faaliyetlerimizin bize kazandırdığı bir diğer nitelik de izlenebilirliğe büyük önem veriyor olmamız. Hangi ürünümüzde hangi parçalar kullanıldı, bu parçalar ne zaman ve nasıl üretildi vb. her şeyin kaydını tutuyoruz. İzlenebilirlik konusunda hedefimiz, otomotiv ve havacılık sektörlerindeki standartları yakalamak. Bunun için yatırım da yapıyoruz.

Barko Elektronik İş Geliştirme Müdürü Gizem KANDEMİR

MSI Dergisi: Barko Elektronik ihracat cephesinde neler yapıyor?

Gizem KANDEMİR: Savunma tarafında, şu ana kadar hep dolaylı ihracat yaptık. Ürünlerimiz, üzerinde yer aldıkları sistem ve platformlar aracılığıyla yurt dışına çıkıyor.

Ticari sürdürülebilirlik açısından ihracatın öneminin farkındayız ve doğrudan ihracat da yapmak istiyoruz. Bu amaçla TURGAN Modüler Güç Dağıtım Birimi ve NARA LASIS gibi kendi başına ihraç edilebilen ürünler geliştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde tanıtım faaliyetlerimizi artırmak, yurt dışındaki fuarlara katılmak, yurt dışında ofisler açmak gibi planlarımız var.

Tabii şunu da vurgulamam gerekiyor: Barko Elektronik, ihracat konusunda tecrübesiz bir firma değil. Medikal tarafında doğrudan ihracat yapıyoruz. Buradaki tecrübemizi, savunma alanında da kullanacağız.

NARA LASIS, net duyulması gereken bir anonsu iletmek için ya da bir kalabalığı ses ile rahatsız edip dağıtmak için kullanılabiliyor. Ürün 4, 2 ya da tek hoparlörlü farklı sürümlerle kullanıcılara sunulabiliyor.

MSI Dergisi: Barko Elektronik’in önünde nasıl bir gelecek var?

Gizem KANDEMİR: Faaliyetlerimizi; otonom sistemler, elektronik harp, algılama teknolojileri, yapay zekâ ve aviyonik sistemlerin yanı sıra roket, füze ve güdümlü mermilerin elektronik alt sistemleri alanlarında yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Güç dağıtım sistemleri alanındaki çözümlerimizi de çeşitlendireceğiz. Gerektiğinde, teknoloji transferiyle yeni kabiliyetler de elde etmeye hazırız. Aviyonik sistemlere yönelik aydınlatmalı paneller, bu konuda örnek verebileceğim bir çalışma. Hızlı ve maliyet-etkin çözümler sunmak için bu panellere yönelik kabiliyeti, yurt dışından teknoloji transferiyle kazanıyoruz.

Süreçlerimizi dijitalleştirmek için de önemli adımlar atmayı planlıyoruz. Üretimimizi daha da akıllı hale getirmek, ürün kalitesini ve üretim hızını daha da artırmak gibi hedeflerimiz var. Ayrıca sahadan gelecek verileri de kullanarak karar vericilere analizler sunabileceğimiz bir yapı oturtmak istiyoruz. Günümüzde en önemli şeyin zaman olduğunun bilincindeyiz ve bu analizlerle karar vericilere zaman kazandıracağız.

Tesisler tarafında da önemli planlarımız var. HAB OSB’deki fabrika inşaatımızın 2023 sonunda ya da 2024 başında tamamlanmasını hedefliyoruz. Bu tesiste, Roketsan Elektronik Kümelenmesi’ndeki tesisimiz dışında kalan tüm birimlerimizi bir araya getireceğiz. Makine parkımızı da farklı projeleri aynı anda yürütebilecek şekilde güncelleyeceğiz. İzmir ofisimizi ise yeni bir faaliyet alanı kapsamında, ilk aşamada Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirecek şekilde yapılandıracağız.

Bu süreçler sonunda, yaklaşık 150 kişilik bir ekip büyüklüğüne ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Bir yandan da markamızı güçlendirmek ve insan kaynaklarına yönelik çalışmalarımızın sayısını artırmak istiyoruz. Barko Elektronik’in tercih edilen, mutlu çalışanlara sahip bir firma olarak daha da öne çıkmasını hedefliyoruz.

MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit BAYRAKTAR ve Barko Elektronik İş Geliştirme Müdürü Gizem KANDEMİR

Barko Elektronik İş Geliştirme Müdürü Gizem Kandemir’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.