Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Barok Savunma, Yeni Ürünleri SHERPA Projektörü ve Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi ile IDEF’te

Barok Savunma, Yeni Ürünleri SHERPA Projektörü ve Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi ile IDEF’te

Barok Savunma, kurulduğu 2017 yılından bu yana ortaya koyduğu inovatif çözümlere yenilerini ekleyerek gelişimini sürdürüyor. Firma, kara araçları için geliştirdiği çözümlerin, deniz şartlarında kullanılacak versiyonlarını da geliştiriyor. Bu ürünlerden SHERPA Projektörü ve Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi, Barok Savunma’nın, IDEF 2023 fuarındaki, 4’üncü salonda bulunan 402D numaralı standında sektörün karşısına çıkıyor.

Yurt İçinde Lider Projektör Markası

Barok Savunma, 2017 yılında başladığı AR-GE çalışmalarının ardından 2019 yılında üretimine başladığı X-Light projektörünü geliştirmeye devam ediyor. Firma yetkilileri tarafından, uluslararası rakiplerini geride bırakarak yurt içindeki lider marka olmayı başardığının altı çizilen projektör, yenilenmiş versiyonuyla IDEF fuarında yerini alıyor. Bu süreçte, projektörün özelliklerinin yanı sıra adı da yenilendi. Projektör için seçilen isim ise Everest Dağı’na çıkan dağcılara rehberlik eden yerli halka verilen isimden esinlenilerek SHERPA oldu. Adını Sherpalardan alan projektör, 400 metrelik aydınlatma mesafesi sayesinde askeri araçlar için konforlu bir görüş mesafesi sunuyor.

Çok yönlü kullanılabilen bir ürün olan SHERPA projektörü, çift yönlü aydınlatma sağlayabilmesiyle dikkat çekiyor. Bu özelliği sayesinde SHERPA’nın bir yüzeyi beyaz ışık, diğer yüzeyi ise IR (kızılötesi) aydınlatma için kullanılabiliyor. Hava araçlarına yer belirtmek için flaş aydınlatma olarak kullanılabilme gibi farklı ihtiyaçlara da cevap verebilen projektör, yatayda ve düşeyde 360 derece sınırsız dönebilmesiyle de fark yaratıyor.

Askeri kara araçlarında kullanılan versiyonları seri üretimde olan SHERPA’nın deniz koşullarına uygun hale getirilmesi için başlatılan AR-GE süreci de tamamlandı. Malzeme, kaplama ve boya teknolojileri ile deniz şartlarında kullanılabilir hale getirilen SHERPA, deniz platformlarında kullanım için de kullanıcılarla buluşmaya hazır.

Soğuk Havalarda Motor Çalıştırma Problemi Ortadan Kalkıyor

Çok düşük sıcaklıklarda, normal koşullarda akışkan halde olan dizel yakıtın içindeki parafin, kristalleşerek çökelir. Bu durumun bir sonucu olarak da yakıt filtresi tıkanır; hatta motora yeterli ve gerekli akışkanlıkta yakıt gitmediğinden motor çalışamaz duruma gelir. Barok Savunma’nın fuarda sergileyeceği Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi sayesinde bu problem ortadan kaldırılıyor. Elektronik, mekanik, yazılım ve sensör teknolojilerinin bir arada kullanıldığı sistem, soğuk iklim koşullarında, yakıt donması nedeniyle araç motorunun çalışmaması problemini çözmek için geliştirildi. Dünyanın en büyük yakıt ısıtma kapasitesine sahip sistemi olarak öne çıkan Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi’nin patenti de alındı. -400C ve daha düşük hava sıcaklıklarında, askeri dizel veya normal ticari dizel yakıt ile aracın çalıştırılabilmesine imkân vererek yakıt donması problemini ortadan kaldıran sistemin, askeri araçlarda kullanımı da başladı.

Barok Savunma’nın tasarlamış olduğu Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi’nde, soğuk iklimlerde araç çalıştırma senaryosu için en verimli ve ideal süreyi belirleme ve ikaz ile kullanıcıyı uyarma özelliği de bulunuyor. Bu sayede sürücünün erken motor çalıştırması yaparak aküyü boşaltma riski ortadan kaldırılıyor. Motor Soğukta Çalıştırma Sistemi, üretim aşamasındaki araçların yanı sıra mevcut kullanımda olan araçlara da takılabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.