Ana Sayfa Haberler BAYRAKTAR AKINCI TİHA, 1.360 kg Faydalı Yük ile 13 Saat 24 Dakika Uçtu

BAYRAKTAR AKINCI TİHA, 1.360 kg Faydalı Yük ile 13 Saat 24 Dakika Uçtu

Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), uçuş testlerinde, kabiliyetlerini sergilemeye devam ediyor. AKINCI, 9 Temmuz’da yaptığı uçuşta, taşıyabildiği azami faydalı yüke yakın ağırlıkta, 1.360 kg’lık faydalı yük ile 13 saat 24 dakika havada kalmayı ve 30 bin fit irtifaya ulaşmayı başardı. AKINCI’nın taşıdığı faydalı yük ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen NEB (Nüfuz Edici Bomba) oldu.

Uçuş, AKINCI’nın, Çorlu’da devam eden tasarım doğrulama faaliyetleri kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile kullanıcı kuvvetlere ait resmi heyetlerin huzurunda yapıldı. AKINCI, bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında toplam 874 sorti gerçekleştirdi.

BAYKAR, gelişmeyi duyurduğu basın bülteninde, AKINCI’nın, 5 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen atış testinde, Roketsan tarafından geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve MAM-T ile hedefleri tam isabetle vurdu bilgisini de paylaştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.