Ana Sayfa Haberler Türk Silahlı Kuvvetleri, AKINCI’ya Kavuştu

Türk Silahlı Kuvvetleri, AKINCI’ya Kavuştu

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 29 Ağustos’ta düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edildi. Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen törende ayrıca AKINCI için eğitim almakta olan 125 kursiyerin mezuniyeti de kutlandı.

Geliştirme çalışmaları 2017’de başlayan AKINCI, ilk uçuşunu 2019’da yaptı. 12,3 metre uzunluğa sahip AKINCI’nın kanat açıklığı ise 20 metre. Azami kalkış ağılığı 5.500 kilogram olan AKINCI, 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Bu faydalı yükler arasında, muharip insanlı uçaklar tarafından kullanılan farklı tipteki havadan yere ve havadan havaya mühimmat yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende gerçekleştirdiği konuşmasında, şunları söyledi: “Bilhassa insansız hava araçları teknolojisinde ulaştığımız seviye, savunma sanayindeki kabiliyetlerimizin tüm dünya tarafından kabul edilen başarısının ifadesidir. Çok değil bundan 10 yıl önce, bize bu araçları parasıyla bile satmayan, bakımlarını yaptırmak istediğimizde ‘bugün git yarın gel’ diyenler vardı. Aynı çevreler bugün, sahada oyunu değiştiren Türk İHA’larını ve onların açtığı çığırı konuşuyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.