Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI, Silahlarını Kuşandı

Bayraktar AKINCI, Silahlarını Kuşandı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen proje kapsamında, BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 22 Nisan’da yapılan ilk atış testini başarıyla tamamladı. Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurdu.

AKINCI’nın ilk atış testi için toplam 3 uçuştan oluşan bir test kampanyası gerçekleştirildi. AKINCI’nın, PT-3 kuyruk numaralı 3’üncü prototipi ile gerçekleştirilen testlerde, TİHA, kanat altlarındaki salanlarda, birer adet MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatı ile havalandı. İlk iki test uçuşu 17 ve 21 Nisan’da yapıldı. 22 Nisan’daki son uçuşta ise TİHA, ilk atışlarını yaptı ve hedeflerini başarı ile vurdu.

Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden yönetilen test sırasında, AKINCI TİHA, atış yapacağı hedefleri de kendi lazer işaretleme cihazı ile aydınlattı. Harp başlıksız test mühimmatlarının üçü de hedefleri tam isabetle vurmayı başardı.

AKINCI TİHA’nın ilk atış testine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da katıldı. Test merkezinde bulunan Roketsan ekibine ise Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ile Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci liderlik etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.