Ana Sayfa Haberler Baykar, AKINCI ve CEZERİ’yi İlk Kez Sergiledi

Baykar, AKINCI ve CEZERİ’yi İlk Kez Sergiledi

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan TEKNOFEST İstanbul’19 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Baykar, BAYRAKTAR AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve CEZERİ Uçan Araba’yı ilk kez TEKNOFEST İstanbul’da sergiledi.

BAYRAKTAR TB2 İHA’sı, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin envanterinde bulunan hem de Katar ve Ukrayna’da ihracat başarısı yakalayan Baykar, AKINCI ile başarısını yeni bir boyuta taşımayı hedefliyor. Yakın zamanda motor güç testi gerçekleştirilen AKINCI, göklerle buluşmak için gün sayıyor. AKINCI, TEKNOFEST İstanbul’da; MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM, SOM-J, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) veya TEBER Lazerli Güdüm Kiti entegre edilmiş MK-81, MK-82, MK-82T, MK-83 füze ve bombalarıyla birlikte sergilendi. 20 metrelik kanat açıklığına sahip olan AKINCI, 900 kilogram harici; 450 kilogram dahili olmak üzere, toplam 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Operasyonel irtifası 40 bin fit olan AKINCI, 24 saat havada kalabilecek.

AKINCI TİHA, taşıyabileceği mühimmatlarla birlikte sergilendi.

 

CEZERİ Uçan Araba’nın prototipi de TEKNOFEST İstanbul’da, ilk kez sergilenen sistemler arasındaydı. Yolcu ve kargo taşımacılığında kullanılması planlanan CEZERİ, BAYRAKTAR TB2 İHA’nın aviyonik sistemleri üzerinden tasarlandı. Baykar mühendisleri, fikrin ortaya çıkış aşamasından itibaren 9 ayda ilk prototipi hazırlamayı başardı. Orta vadede otomobillerin alternatifi; uzun vadede ise otomobillerin yerini alması hedeflenen CEZERİ’nin ilk prototipi, tek kişilik olarak üretildi. Ancak gelecek dönemde, 2 ve 4 kişilik versiyonlarının da üretilmesi planlanıyor. Tamamına yakını karbonfiber malzemeden üretilen ve toplam ağırlığı 270 kilograma yakın olan hava aracı, ilk aşamada 1 saate yakın uçuş süresi ve 80 kilometreye yakın menzili ile hizmete başlayacak. Elektrikle çalışan 8 motoru olan CEZERİ’nin bataryasının geliştirilmesiyle havada kalış süresi ve menzili daha da artacak. CEZERİ’nin ilk uçuş testinin önümüzdeki aylarda yapılması için çalışmalar devam ediyor.

CEZERİ Uçan Araba, TEKNOFEST İstanbul’da ilk kez sergilenen platformlar arasındaydı.

 1,885 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.