Ana Sayfa Haberler BAYRAKTAR AKINCI, 38.039 Fit İrtifaya Çıkarak Yeni bir Başarıya İmza attı

BAYRAKTAR AKINCI, 38.039 Fit İrtifaya Çıkarak Yeni bir Başarıya İmza attı

Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 6 Temmuz’da başlayıp 7 Temmuz’da tamamlanan uçuş testinde, 38.039 fit (11.594 metre) irtifaya çıktı. Gelişme, BAYKAR tarafından, AKINCI’nın, “milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdığı” vurgusu ile duyuruldu.

AKINCI, söz konusu irtifaya ulaştığı uçuşu, tasarım doğrulama faaliyetleri kapsamında ve resmi heyetlerin nezaretinde gerçekleştirdi. Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden yönetilen ve 25 saat 46 dakika süren uçuşta, AKINCI, 7.507 km yol kat etti. Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yapan AKINCI, toplamda 347 saat 28 dakika havada kaldı.

AKINCI’nın ilk teslimatının bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Seri üretimin ilk uçakları olan ve Çorlu’ya intikal eden Bayraktar AKINCI S-1 ve S-2 ile test faaliyetleri, halen devam ediyor. Diğer seri üretim modellerinin entegrasyon çalışmaları ise Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde yürütülüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.