Ana Sayfa Haberler Bayraktar TB2, 300.000 Uçuş Saati ile Göklere Adını Yazdı

Bayraktar TB2, 300.000 Uçuş Saati ile Göklere Adını Yazdı

Bayraktar TB2 SİHA’lar, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Milli SİHA sistemleri üreten Baykar tarafından geliştirilen ve katıldığı operasyonlar ile gündemden düşmeyen Bayraktar TB2 İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine 2014 yılında girdi. Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından da operasyonel olarak kullanılmaya başlayan Bayraktar TB2, 2015 yılında silahlandırılarak SİHA’ya dönüştü. Envantere girdiği andan itibaren yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yaparak önemli başarıların altına imza attı. Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Katar ve Azerbaycan’ın da envanterine giren Bayraktar TB2’lerden halen 160 tanesi aktif olarak görev yapmaya devam ediyor.

Bayraktar TB2 SİHA sistemi, üç yedekli aviyonik sistemi ve sensör füzyon mimarisi sayesinde, tamamen otonom taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip. Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C mühimmatlarından toplam 4 adet taşıyabilen Bayraktar TB2, dahili lazer hedef işaretleyicisi sayesinde, kendi hedeflerini kendisi işaretleyebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.