Ana Sayfa Haberler Baykar, ‘Hedef KIZILELMA’ Belgeseliyle, İnsansız Hava Aracından, İnsansız Savaş Uçağına Ulaşan Yolculuğunu Anlatacak

Baykar, ‘Hedef KIZILELMA’ Belgeseliyle, İnsansız Hava Aracından, İnsansız Savaş Uçağına Ulaşan Yolculuğunu Anlatacak

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme aşamaları ve Baykar’ın insansız hava aracı geliştirme yolculuğunu anlatan, ‘Hedef KIZILELMA’ belgeselinin ilk bölümü, 10 Mayıs’ta, YouTube üzerinden yayınlanacak. İki bölüm olarak yayınlanacak belgesel, Bayraktar KIZILELMA’nın 14 Aralık 2022 tarihindeki ilk uçuşuşuna kadar geçen sürede yaşananları ve Türkiye’nin ilk milli insansız hava araçlarını geliştiren firması Baykar ile Bayraktar ailesinin dünden bugüne yaşadığı zorlu süreci konu alacak.

Baykar, belgesel hakkında paylaştığı bültenle, yönetmenliğini AKINCI belgeselini çeken Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgesel çalışmalarının Şubat 2022’den beri sürdüğünü ve yaklaşık 9 ayda tamamlandığını belirtti. Çekimlerin ise İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi ve Bayraktar KIZILELMA test faaliyetlerinin yürütüldüğü Çorlu’daki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yapıldığı belirtiliyor.

Baykar, Tanıkların Anlatımlarıyla Taçlandırılan Bir Yapıma İmza Atıyor

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda, KIZILELMA’yı ve Baykar’ı, çocukluklarından başlayarak bugüne kadar perde arkasında kalan gerçeklerle anlatacak. Baykar’ın yüksek teknoloji geliştirme serüvenine tanıklık eden emekli askerler, mühendisler ve gazetecilerin de süreci kendi pencerelerinden aktaracağı vurgulanıyor.

İnsansız hava araçlarından farklı olarak, agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA’nın, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlaması bekleniyor. Baykar, yapay zeka kabiliyeti ve akıllı filo otonomisiyle harp sahasında dengeleri değiştirmesi beklenen Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme yolculuğunu kamuoyu ile paylaşmaya verdiği önemi, bu belgeselle bir kez daha vurguluyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.