Ana Sayfa Haberler Baykar’ın İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar KIZILELMA Entegrasyon Hattına Girdi

Baykar’ın İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar KIZILELMA Entegrasyon Hattına Girdi

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen insansız savaş uçağının ilk prototipinin üretim geliştirme modeli, entegrasyon hattına girdi. Baykar, 12 Mart’ta konuyla ilgili yayınladığı basın bülteninde, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesi kapsamında geliştirdiği araca, Bayraktar KIZILELMA ismini verdiğini de duyurdu. Bayraktar KIZILELMA, agresif manevralar gerçekleştirebilecek ve gelişmiş bir yapay zekâya sahip olacak şekilde geliştiriliyor.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağına KIZILELMA isminin verilme nedenini şöyle açıkladı: “KIZILELMA siz ulaştıkça daha ileri giden, hep peşinden koşulan bir hedef aslında. Bizi hep daha ileriye ve geleceğe taşıyacak. Bayraktar KIZILELMA ile asırlardır hür yaşayan milletimizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yüksek teknoloji geliştirerek semalarda ve uzayda hak ettiği yeri almasını istiyoruz. Bugün ihtiyacımız olan fetihlerin kalplerin fethi olduğunu biliyor; merhametten, hürriyetten ve adaletten söz ediyoruz. Bu değerlerle insanlığı buluşturmak için yüksek teknoloji geliştirmek, olmazsa olmaz bir kaide. Bu nedenle Milli Teknoloji Hamlesi de kritik bir önemi haiz. KIZILELMA’nın milletimize ve insanlığa hizmet edeceğini düşündüğümüz için kadim medeniyetimizin geçmişinden gelen bu isimde karar kıldık. Dünya 5. nesil avcı uçaklarıyla insanlı son muharip uçakları izliyor. Artık insanlı savaş uçakları geliştirilmeyecek. Bundan böyle muharebe sahasının en güçlü unsurları insansız sistemler olacak. Biz de geleceğin yarışlarında ülkemizi var edebilmek için çalışıyoruz.”

Bayraktar KIZILELMA’nın kavramsal tasarım çalışmaları kamuoyuyla ilk kez 20 Temmuz 2021’de paylaşılmıştı. Uçağın kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyetine sahip olacağı da yine ilk kez bu tarihte ilan edilmişti. Aradan geçen 8 ayın ardından Bayraktar KIZILELMA, Özdemir Bayraktar Milli İHA Ar-Ge ve Üretim Kampüsü’nde yer alan tesislerde entegrasyon hattına dâhil oldu.

Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği ANADOLU gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak Bayraktar KIZILELMA, bu sayede denizaşırı görevler de üstlenebilecek.

Agresif Manevralarla Hava Muharebesi

Bayraktar KIZILELMA, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI gibi İHA’lardan farklı olarak, yapacağı agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek. Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI’dan elde edilen tecrübelerle tamamen Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları devam eden hava aracı, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı etkinlik sağlayacak.

Düşük Radar Görünürlüğü

İnsanlı savaş uçaklarının tasarım süreçlerinde en kritik hususlardan biri olarak değerlendirilen düşük radar kesitine sahip olma özelliği, Bayraktar KIZILELMA’nın tasarımında da öncelikli olarak dikkate alındı. Bayraktar KIZILELMA’nın 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor. Türk mühendisleri tarafından milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanabilecek olan hava aracının bin 500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olması hedefleniyor. 500 deniz mili görev yarıçapıyla 5 saat havada kalması hedeflenen Bayraktar KIZILELMA’ya, aktif faz dizinli (active electronically scanned array / AESA) radar da entegre edilecek.

İlk Uçuş 2023’te

Baykar, Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bayraktar AKINCI TİHA, 2018’de entegrasyon hattına girmiş ve bir yıl sonra 6 Aralık 2019’da ilk uçuşunu başarıyla tamamlamıştı. AKINCI ilk uçuşundan yaklaşık bir buçuk yıl sonra 29 Ağustos 2021’de envantere girerek operasyonel göreve başladı. Selçuk Bayraktar’ın liderliğindeki Baykar ekibi tarafından Bayraktar KIZILELMA için de benzer bir proje süreci yürütülmesi hedefleniyor.

 545 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.