Ana Sayfa Manşet Baykar, Önümüzdeki Döneme Yönelik İmzaları SAHA EXPO’da Attı

Baykar, Önümüzdeki Döneme Yönelik İmzaları SAHA EXPO’da Attı

Baykar, SAHA EXPO 2022’ye, 2 farklı salonda yer alan stantlarıyla katıldı. Bunlardan birinde insansız hava araçlarını sergilerken diğerinde ise bu araçların alt sistemlerine ve görev sistemlerine yönelik çözümlerini sergiledi. Firmanın fuarda sergilediği insansız hava araçları; Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve Bayraktar DİHA (Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı) olarak sıralandı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar

Baykar’ın fuar gündeminin önemli bir bölümünü ise imza törenleri oluşturdu. Baykar, hem önümüzdeki dönemde yürüteceği projelere yönelik imzalar attı hem de platformlarında kullandığı çeşitli alt sistemler ve görev sistemlerine yönelik iş birliklerini genişletti.

Bayraktar KIZILELMA için İş Birliği Protokolü

Baykar, fuarın 2. gününde, Savunma Sanayii Başkanlığıyla (SSB) Bayraktar KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi İş Birliği Protokolü’nü imzaladı. Protokolün imzalarını, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar attı.

Baykar, öz kaynaklarıyla geliştirmekte olduğu insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuşunu, yakın zamanda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar KIZILELMA’nın önemini, şu sözlerle vurguladı: “Son dönemde savunma alanında uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda ve öngörülerde, muharebe doktrinlerinin kökten bir değişime uğrayacağı belirtiliyor. Özellikle geleceğin hava muharebelerinde, insansız muharip jetlerin rol alacağına ve yapay zekânın etkin olarak kullanılacağına dair birçok çalışma mevcut. Baykar tarafından geleceğin muharebe konseptine yön verecek muharip insansız uçak sistemi Bayraktar KIZILELMA’nın milli ve özgün olarak geliştirilme çalışmaları süratle devam ediyor. Savunma analistleri, Baykar’ın geliştirdiği ve dünyada oyunu değiştiren insansız hava araçları tecrübesiyle yola çıkılarak geliştirme çalışmalarına devam edilen muharip insansız uçak sisteminin, geleceğin teknolojileriyle donatılarak hizmet edeceğini ve Türkiye’nin güvenlik konseptine çarpan etkisi yapacağını öngörüyor.”

Daha önce Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI’da imzası bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST 2022 sırasında, insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’yı da imzaladı.

Bayraktar KIZILELMA, özellikle kısa pistli gemilerden kalkış ve bu gemilere iniş kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU gibi kısa pistli gemilere iniş ve bunlardan kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilen Bayraktar KIZILELMA, bu yeteneği sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından denizaşırı görevlerde de önemli roller üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında da aktif görev alacak.”

Bayraktar KIZILELMA, çeşitli milli hava-hava mühimmatı ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. Agresif manevra kabiliyeti sayesinde insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek. Düşük radar kesitine sahip olma özelliği, Bayraktar KIZILELMA’nın tasarımında da öncelikli olarak dikkate alındı. 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen uçak, milli olarak geliştirilen tüm mühimmat türlerini kullanabilecek ve 1.500 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Bayraktar KIZILELMA, agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, bir savaş uçağının insansız olmasının önemini şöyle anlattı: “KIZILELMA’nın en büyük avantajı, insansız olması. İnsansız olduğundan, muharebelerde çok daha tehlikeli görevleri yapabilecek. Pilotu kaybetmek, bazen savaşı kaybetmek anlamına geldiğinden her zaman gereken riskleri alamıyorsunuz. Ama insansız platformlar böyle değil. Robot uçak olduğundan çok daha rahat feda edilebilecek noktada olabilirler. Uçağın insansız olması nedeniyle insanın dayanabileceği fizyolojik limitleri de ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Uçak, çok daha keskin manevralar yapabiliyor.”

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar

Sektörel İş Birliğini Geliştiren İmzalar

Baykar’ın fuarda attığı diğer imzalar ise firmanın, Türk savunma ve havacılık sektöründeki iş birliklerini bir adım daha öteye taşıdı. İmzalanan anlaşmalar şöyle sıralandı:

 • Baykar – Ordulu Bilgi – Yeni Nesil Görüntü Aktarma ve İşleme Merkezi Tedarik Anlaşması
 • Baykar – ASELSAN – CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi Sipariş Sözleşmesi
 • Baykar – Roketsan – MAM-L IIR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
 • Baykar – Roketsan – SUNGUR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
 • Baykar – Roketsan – ÇAKIR Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
 • Baykar – Dowaksa – Karbon ve Cam Esaslı Kumaş ve Prepreg Tedarik Anlaşması
 • TÜBİTAK SAGE – Baykar – BOZOK Mühimmat Teslimat Sözleşmesi
 • Baykar – Denge Havalimanı Ekipmanları – Mobil YKI ve Mobil YVT Römork Sipariş Anlaşması
 • Baykar – Erin Motor – Bayraktar DİHA kapsamında motor anlaşması
 • Baykar – Tualcom – Bayraktar TB2 ve Bayraktar Mini İHA kapsamında TUALAJ Anti-Jam Ürünleri Tedarik Anlaşması
 • Baykar ve İşbir Elektrik- Bayraktar AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 S/İHA Jeneratör Sipariş Anlaşması
 • Baykar – Neta Elektronik – C/KU Band Hava ve Yer Data Link Antenler Çözüm Ortaklığı Anlaşması
 • Baykar – Özben – Bayraktar TB2 S/İHA Kapsamında Yeni Nesil Şelter Tedarik Anlaşması
 • Baykar – Pagetel – Bayraktar AKINCI Kapsamında Yeni Nesil Şelter Tedarik Anlaşması
 • Baykar – GES Mühendislik – Teleskopik Mast Tedarik Anlaşması
 • Baykar – Epsilon – Bayraktar TB2 S/İHA ve Bayraktar AKINCI Kompozit İmalat Siparişi Anlaşması
Bayraktar AKINCI TİHA, kullanabildiği mühimmatlarla birlikte sergilendi.
Baykar, platformları için tasarladığı iniş takımlarını sergiledi.
Baykar, standında, platformlarının millilik oranına vurgu yaptı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.