Ana Sayfa Haberler Polonya’ya Bayraktar TB2 İhracatı, Atılan İmzalarla Kesinleşti

Polonya’ya Bayraktar TB2 İhracatı, Atılan İmzalarla Kesinleşti

Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Polonya’ya ihracatı, 24 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın huzurunda imzalanan sözleşme ile resmiyet kazandı. 24 adet Bayraktar TB2 ile birlikte yer sistemlerinin ve mühimmatın satışına ilişkin sözleşmeyi, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar imzaladı.

İmzalanan sözleşme ile Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Bayraktar TB2 SİHA’lar, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan’ın ardından, Polonya semalarında da uçacak. Böylece Türkiye, ilk defa NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye, yüksek teknoloji içeren SİHA ihraç etmiş olacak.

Sözleşme kapsamında Türkiye’den ihraç edilecek sistemlerin arasında, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA ile birlikte yer kontrol istasyonları (YKİ) ve yer veri terminalleri (YVT) yer alacak. Bunun yanı sıra Polonya’ya, Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen MAM-C ve MAM-L mini akıllı mühimmatı da ihraç edilecek.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak tasarlanan yazılımlar, aviyonikler ve mekanik sistemler ile geliştirilen Bayraktar TB2’de, yaklaşık 40 ayrı bilgisayar sistemi görev yapıyor. Her biri 3 yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyonu mimarisiyle tamamen otonom bir şekilde; taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB2 SİHA sistemi, 2014 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor. Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C mühimmatı taşıyabilen Bayraktar TB2, üzerindeki lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapma kabiliyetine de sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.