Ana Sayfa Haberler BAYKAR’ın AKINCI’sı, Gökyüzü ile Buluştu

BAYKAR’ın AKINCI’sı, Gökyüzü ile Buluştu

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (AKINCI TİHA), 6 Aralık’ta, Çorlu Hava Meydan Komutanlığında gerçekleştirilen ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.

BAYKAR tarafından yapılan açıklamada, AKINCI TİHA’nın havalanması ile birlikte, Türk havacılık tarihinin önemli kilometre taşlarından birini daha geride bıraktığı vurgulandı. Türkiye’nin, AKINCI TİHA’nın uçuşuyla birlikte, bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri olduğuna da dikkat çekildi.

AKINCI TİHA’nın ilk motor testi, 1 Eylül’de gerçekleştirilmişti. İlk motor çalıştırmasının ardından gerçekleştirilen testlerin de başarıyla tamamlanmasıyla AKINCI TİHA, ilk uçuş testi için Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığına intikal etti. Burada icra edilen taksi ve koşu testlerinin tamamlanmasıyla da AKINCI TİHA, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Başarıyla tamamlanan tam otomatik taksi ve 15.19’daki kalkışın ardından 16 dakika havada kalan AKINCI TİHA, seyir halinde gerçekleştirilen testlerin tamamlanmasını takiben ilk tam otomatik inişini de başarıyla icra etti.

20 metrelik kanat açıklığına sahip olan AKINCI TİHA, 900 kilogram harici; 450 kilogram dahili olmak üzere, toplam 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Operasyonel irtifası 40 bin fit olan AKINCI, 24 saat boyunca havada kalabilecek.

 644 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.