Ana Sayfa Haberler Baykar’ın AKINCI’sı, Kanatlarına Kavuştu

Baykar’ın AKINCI’sı, Kanatlarına Kavuştu

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Baykar 19 Ekim’de, geliştirmekte olduğu AKINCI silahlı insansız hava aracının prototipinin, kanatlarının montajının tamamlandığını duyurdu. Duyuru ile birlikte, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Baykar Yönetim Kurlu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın, AKINCI’nın önünde birlikte çekilen fotoğrafı paylaşıldı.

Baykar, AKINCI’nın geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara, 2017’nin Mayıs ayında, kendi öz kaynakları ile başladı. Proje ile ilgili gelişmeleri ise 12 Haziran’da yaptığı açıklama ile duyuran firma, son durum itibariyle AKINCI’nın prototipinin gövdesinin yapısal bileşenlerinin büyük çoğunluğu ve aracın kanatlarının montajını tamamladı.

İlk test uçuşunu, 2019’un ilk çeyreğinde yapması planlanan AKINCI’nın, aynı yılın sonlarına doğru ise seri üretimine başlanması hedefleniyor.

20 metre kanat açıklığına ve 12,3 metre uzunluğa sahip AKINCI’nın gücünü ise iki adet 550 beygir gücünde turboprop motor sağlayacak. 40.000 feet irtifaya çıkabilmesi hedeflenen AKINCI, 24 saat havada kalabilecek.

4.500 kg’lık toplam kalkış ağırlığı ile AKINCI, 900 kg harici; 450 kg da dahili faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak. BAYRAKTAR TB2 gibi, MAM-L ve MAM-C mini akıllı mühimmatları entegre edilecek olan AKINCI, daha ağır silah yükleriyle de donatılabilecek.

 3,199 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.