Ana Sayfa Haberler Baykar’ın AKINCI’sını Ukrayna Motoru Havalandıracak

Baykar’ın AKINCI’sını Ukrayna Motoru Havalandıracak

Ukrayna’nın kamu savunma şirketi Ukroboronprom’dan yapılan açıklamaya göre, daha önce silah ve havacılık teknolojisine yönelik ortak bir şirket kuran Ukrspecexport ve Baykar, ilk ortak projeleri olarak AKINCI insansız hava aracı üzerinde çalışacak. Bu kapsamda, AKINCI’da, Ukrayna üretimi motor kullanılacak.

Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:  “Yeni nesil saldırı İHA’sı AKINCI, 21’inci yüzyıl çatışmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştiriliyor ve öncelikle Türk ve Ukrayna ordusunun donatılmasına yönelik olacak. Konvansiyonel uçaklarda kullanılan silahlar AKINCI’da da bulunuyor.  Yüzlerce kilo ağırlığındaki ağır mühimmattan bahsediyoruz. Bu büyük kapasite, hız ve irtifa; verimlilik ve kullanım kolaylığı yüksek olan Ukraynalı motorların AKINCI’da kullanımı sayesinde mümkün olacak.”

Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Komitesinden, 10 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Baykar ile Ukroboronprom’a bağlı Ukrspecexport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu açıklanmıştı.

 2,366 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.