Ana Sayfa Haberler Baykar’ın Uçan Arabası CEZERİ, Ayaklarını Yerden Kesti

Baykar’ın Uçan Arabası CEZERİ, Ayaklarını Yerden Kesti

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği 230 kilogramlık ön prototip, uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen CEZERİ Uçan Araba’nın uçuş testleri, 11 Eylül Cuma günü başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan CEZERİ, 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece, güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

CEZERİ, 10 Metre Yükseldi

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde, güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda, CEZERİ yerden 10 metre yükseldi. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli bilim insanı El Cezeri’den alan CEZERİ, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1,5 yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Selçuk Bayraktar: “Hayalden Gerçeğe…”

Uçuş testi sonrası bir açıklama yapan BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar şöyle konuştu: “Yaklaşık 1,5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Araba, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla, rekreasyonel olarak, arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim, uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

İlk Kez TEKNOFEST 2019’da Tanıtıldı

CEZERİ, ilk defa 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde geniş kitlelere tanıtıldı. 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünya rekoru kırdığı ifade edilen TEKNOFEST 2019’un öne çıkan unsurlarından biri olan CEZERİ, dünyanın birçok farklı ülkesinde haber olarak dikkat çekmişti.

Kentsel Ulaşımı Kökten Değiştirecek

Gelecekte kentsel hava taşımacılığında köklü bir değişiklik yapması beklenen CEZERİ, yolcu ve kargo taşımacılığında aktif olarak rol alacak şekilde tasarlandı. Uçan araba, temelde şehir içi ulaşımda otomobillerin alternatifi olacak elektrikli bir “Kentsel Hava Taşımacılığı” aracı olarak öne çıkıyor. Kentsel hava taşımacılığı kapsamında şehir merkezleri ve banliyöleri kapsayan, güvenilir yolcu ve kargo taşıma ekosistemine hayat vermesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra sağlık sektörü ve askeri alanlarda lojistik destek amaçlı kullanılabilmesi için de çalışmalar sürüyor.

Gelecekte Trafik Sıkışıklığı ve Kazalar Azalacak

Geleceğin ulaşım konsepti olarak BAYKAR tarafından geliştirilen CEZERİ günlük hayata kullanılmaya başlanması ile birlikte şehir içi ulaşımda trafik sıkışıklığının azalması, trafikte geçirilen zamanın en aza inmesi, ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliğinin azalması mümkün olacak. CEZERİ’ni gelecekte kentsel hava taşımacılığında etkin rol oynamaya başlamasıyla trafik kazalarının azalması, daha hızlı kargo taşımacılığı hizmeti sağlanması, sağlık kurumlarının kan ve organ taşımacılığı gibi acil ihtiyaçlarına hızlı şekilde cevap verilmesi hedefleniyor.

Minimum Havacılık Bilgisi ve Yüksek Güvenlikle Uçacak

Minimum teknik bilgi, havacılık bilgisi ve üst düzey güvenlik ile uçurulabilecek şekilde tasarlanan CEZERİ, gücünü 8 adet elektrikli motordan alıyor. %100 elektrik ile çalışan CEZERİ, enerji ihtiyacını şarj edilebilir bataryalardan karşılıyor. Üç yedekli akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ, gelecekte yapay zekâ sistemleri ile donatılacak. CEZERİ’nin gelecekte 100 km/s seyir hızına kavuşması, uçuş irtifasının 2.000 metreye ulaşması ve batarya teknolojisinin gelişmesine paralel olarak, 1 saat havada kalma süresi ile 70-80 km menzile ulaşması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.