Ana Sayfa Haberler BAYRAKTAR AKINCI, 20.000 Feet İrtifaya Ulaştı

BAYRAKTAR AKINCI, 20.000 Feet İrtifaya Ulaştı

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığında yer alan BAYRAKTAR AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ikinci uçuş testini de başarıyla tamamladı.

19 Ağustos’ta açıklanan gelişmeye göre, Orta İrtifa Sistem Doğrulama Testi kapsamında, saat 14.14’te havalanan BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen test uçuşunda ortalama 20.000 feet irtifada (Yaklaşık 6.1 km) 2 saat 26 dakika havada kaldı. Gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından saat 16.40’da piste teker koyan BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın dördüncü uçuş testi de başarıyla tamamlanmış oldu.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın liderliğinde yürütülen proje kapsamında entegrasyonu tamamlanan BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, 7 Mayıs’ta, Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nden devam eden testlere katılmak üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığında bulunan BAYRAKTAR AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi’ne intikal etmişti. İlk uçuşunu ise 13 Ağustos’ta yaptı. BAYRAKTAR AKINCI’nın ikinci prototipi ilk uçuşunda ortalama 5 bin feet irtifada 1 saat 02 dakika havada kaldı. Halen yer ve uçuş testleri iki prototiple devam ediyor.

Selçuk Bayraktar: “Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testini tamamladık.”

BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipinin katıldığı Orta İrtifa Sistem Doğrulama Testi’ni yöneten Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, test devam ederken yaptığı açıklamada, “Bugün BAYRAKTAR AKINCI Prototip 2 ile Orta İrtifa Sistem Tanımlama uçuşumuzu gerçekleştirdik. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

BAYRAKTAR AKINCI TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde yapmıştı. Test kapsamında 16 dakikalık uçuş yapan BAYRAKTAR AKINCI, 10 Ocak’ta da Sistem Doğrulama Testi için 01 saat 06 dakikalık uçuş gerçekleştirdi.

Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin hedeflendiği BAYRAKTAR AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığına gönderilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.