Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI 30 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

Bayraktar AKINCI 30 Bin Uçuş Saatini Tamamladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 30 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Türkiye’nin havacılık tarihinde ilklere ve rekorlara imza atan Bayraktar AKINCI, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girdiği 29 Ağustos 2021’den beri operasyonel olarak görev yapıyor. Şu ana kadar 8 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalanan Bayraktar AKINCI, etkin bir şekilde görev yapmaya devam ediyor.

Havacılık Tarihinde İlk

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA’nın ilk kez 24 Nisan 2023’te Çorlu’da yapılan testte gerçekleştirdiği ve dünya havacılık tarihinde bir ilk olan yakın kol uçuşunun ardından TEKNOFEST 2023’te ise bir ilke imza attı. İstanbul semalarında taarruzi insansız hava aracı Bayraktar AKINCI ile insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA aynı uçuşu birçok kez halka açık olarak icra etti. Geçtiğimiz yıl yapılan TEKNOFEST Azerbaycan’da Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın da kokpitinde olduğu MIG-29 savaş jeti ile kol uçuşu icra eden Bayraktar AKINCI, yine TEKNOFEST’te SOLOTÜRK, HÜRKUŞ ve Türk Yıldızları akrobasi timi ile kol uçuşları gerçekleştirdi. 

İrtifa Rekoru Sahibi

Bayraktar AKINCI, 21 Haziran 2022’de SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda gerçekleştirilen dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri kapsamında 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya yükselerek Türk havacılık tarihinde irtifa rekoru kırdı. Bayraktar AKINCI, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından zorlu hava şartlarında uçarak arama-kurtarma, koordinasyon, güvenlik ve hasar tespit çalışmalarında da görev aldı.

Milli Mühimmat Entegrasyonu
Bayraktar AKINCI’ya milli mühimmat entegrasyonu süreci devam ediyor. AKINCI’nın geliştirme faaliyetleri kapsamında şu ana kadar MAM-L, MAM-T, MAM-C, TOLUN, TEBER-82, TEBER-81, LGK-81, LGK-82, HGK-82, GÖKÇE ve GÖZDE güdüm kiti, KGK-82-SİHA, İHA-230 süpersonik füze ve ÇAKIR füzesi başarıyla test edildi.

En Büyük Havacılık İhracatı

18 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın huzurunda Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmayı Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari imzaladı. Bu kapsamda Bayraktar AKINCI’lar, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacak. Bu anlaşma ile Türkiye’nin tek seferde yapılan en büyük havacılık ihracatı gerçekleşti.

NATO ve AB Ülkelerinin Envanterinde

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına, 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat sözleşmesiyle başladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracatla birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke, AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi. Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 82’sini ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Toplam 32 ülkeyle ihracat anlaşması imzalayan Baykar, 31 ülkeye Bayraktar TB2 SİHA, 8 ülkeye de Bayraktar AKINCI ihraç edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.