Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI C İlk Uçuş Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI C İlk Uçuş Testini Başarıyla Tamamladı

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI C TİHA, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında, ilk uçuş testini başarıyla tamamladı. Tekirdağ Çorlu’daki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde 24 Şubat’ta gerçekleştirilen ilk uçuş testinde Bayraktar AKINCI’nın 2×850 HP gücündeki üçüncü varyantı, 1 saatten fazla havada kaldı. Uçuş sırasında aerodinamik parametre adımları başarıyla test edilen AKINCI C’nin, sahip olduğu toplam 1.700 HP güç ile sınıfının en etkili ve kabiliyetli muharip platformu olması hedefleniyor.

İlk uçuşunu 6 Aralık 2019’da yapan Bayraktar AKINCI TİHA, 29 Ağustos 2021’de envantere girdi. Yakın dönemde 2X450 HP gücündeki Bayraktar AKINCI A ve 2X750 HP gücündeki Bayraktar AKINCI B, Türk güvenlik güçlerinin yanı sıra başta Azerbaycan olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin envanterine de katılmaya başladı. Azerbaycan envanterine giren Bayraktar AKINCI TİHA’nın 9 Şubat’ta gerçekleştirdiği ilk uçuşunu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar birlikte izledi.

ASELFLIR-500 ile Vurdu

22 Şubat’ta icra edilen test kapsamında da Bayraktar AKINCI, Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’ni kullanarak deniz üstünde seyreden Albatros İDA’yı başarıyla imha etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.