Ana Sayfa Haberler BAYRAKTAR AKINCI, İrtifa Rekorunu 45 Bin Fitin Üzerine Çıkardı

BAYRAKTAR AKINCI, İrtifa Rekorunu 45 Bin Fitin Üzerine Çıkardı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) 2 adet 750 beygir motor ile donatılan modeli Bayraktar AKINCI B, 21 Haziran’da Çorlu’dan havalanmasıyla başlayan ve 22 Haziran’da sona eren uçuş testi sırasında 45.118 fit (13.716 metre) irtifaya yükselerek, daha önce 40.170 fit olan irtifa rekorunu kırdı. Baykar, konuyla ilgili yayınladığı basın bülteninde, bu yeni rekorun, bir öncekinde olduğu gibi, Türkiye’de özgün olarak geliştirilmiş bir hava aracının çıktığı en yüksek irtifa olduğunu vurguladı.

Yeni irtifa rekorunun kırıldığı uçuş, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek hava aracının, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda gerçekleştirdiği dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri kapsamında yapıldı ve 20 saat 23 dakika sürdü. AKINCI, bu uçuşta toplam 6.406 km yol katetti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.