Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI, Seyir Halindeki İDA’yı ASELFLIR-500 ile Vurdu

Bayraktar AKINCI, Seyir Halindeki İDA’yı ASELFLIR-500 ile Vurdu

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında ASELFLIR-500 ile ilk atış testinde deniz üstünde seyreden hareketli hedefi başarıyla imha etti. Bayraktar AKINCI, Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde, 22 Şubat’ta gerçekleştirilen testte, ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ve entegrasyonu başarıyla yapılan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile ilk kez uçtu. Bayraktar AKINCI, ASELFLIR-500’ü kullanarak deniz üstünde seyreden Albatros İDA’yı imha etti. Böylece Bayraktar AKINCI, ASELFLIR-500 ile gerçekleştirdiği ilk uçuş ve atış testinde muharebe sahasındaki etkisini gösterdi.

Bayraktar AKINCI 40 Bin Saattir Uçuyor
AKINCI TİHA, 40 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dünyanın en iyi SİHA’sı ve dünyanın en iyi kamerası bir araya gelince başarı da kaçınılmaz oldu. Bayraktar AKINCI’dan ASELSAN ASELFLIR-500 ile hareketli hedefe yapılan atışta, yüksek hassasiyetle yakalanan vuruş başarısında emeği olan tüm mühendislerimizi tebrik ediyoruz. Sinerjiyle çalışan sektörümüz, çok daha büyük başarıları ülkemize kazandırmaya devam edecek.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.