Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI TİHA’nın Caydırıcılığı HGK ile Daha da Artıyor: HGK-82, Bir İHA’dan İlk Atış Denemesinde Hedefi Vurmayı Başardı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın Caydırıcılığı HGK ile Daha da Artıyor: HGK-82, Bir İHA’dan İlk Atış Denemesinde Hedefi Vurmayı Başardı

Bayraktar AKINCI taarruzi insansız hava aracı (TİHA), ilk kez bir insansız hava aracından atılan Hassas Güdüm Kiti (HGK) ile gerçekleştirilen test atışında, hedefi tam isabetle vurdu. Bayraktar AKINCI TİHA’ya, yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen 14 Haziran’daki testte, TÜBİTAK SAGE tarafından milli olarak geliştirilen HGK ile güdümlü hale getirilen MK-82 mühimmatı kullanıldı. HGK açısından da kritik önem taşıyan denemede uçak, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli olarak üretilen yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu başarıyla sürüyor.


Bayraktar’lar NATO ve AB Ülkelerinin de Semalarında

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda; ABD, Çin ve Avrupa’dan rakiplerle yarıştığı ihaleyi kazanarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte 2023 yılına, 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 ihracatıyla başladı. Bayraktar TB2 SİHA’ları, halihazırda NATO üyesi 4 ülke ve AB üyesi 2 ülkenin de envanterine girmeyi başardı.

30 Ülkeye İhracat

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmeler kapsamında ihracat oranı %99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bugün, Türk savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu, 1,4 milyar dolara ulaştı. Firma, Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 30 ülkeyle; Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.