Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’nin Afetle Mücadele için Yoğun Mesaisi Devam Ediyor

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’nin Afetle Mücadele için Yoğun Mesaisi Devam Ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), İçişleri Bakanlığına bağlı kurumların ve Baykar’ın envanterinde yer alan toplam 9 Bayraktar AKINCI ve 22 Bayraktar TB2, deprem bölgesinde görev yapıyor. Bunlardan Baykar Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 3 adet Bayraktar TB2, deprem bölgesindeki hasarın tespiti için havadan yüksek çözünürlüklü görüntü almaya başladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 9 Şubat’ta yayınlanan bilgi notunda, Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’nin faaliyetleri, şöyle sıralandı:

  • Kahramanmaraş Pazarcık merkezli gerçekleşen ve birçok ilimizi etkileyen depremin hemen ardından Şanlıurfa ve Batman’dan kalkan 2 adet Bayraktar AKINCI TİHA, görev uçuşları için havalandı.
  • Bayraktar AKINCI TİHA’lar depremin ilk günü zorlu hava şartlarında tespit, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetleri için aralıksız görev uçuşları gerçekleştirdi. 
  • Depremin ilk günü olan 6 Şubat Pazartesi günü yoğun hava muhalefeti, fırtına, kar yağışı ve bütün bölgeyi kapatan yoğun bulutluluk nedeniyle uçaklar ve helikopterler havalanamazken, sadece Bayraktar AKINCI TİHA’larla, insansız olmasının verdiği avantajla risk alınarak görev uçuşu gerçekleştirdi.
  • AKINCI’nın kamerasına yansıyan görüntüler felaketin meteorolojik boyutlarını da gözler önüne serdi.
  • Deprem bölgesi üzerindeki sert hava şartları depremin ilk günü için istenilen ölçüde görüntü alınmasına engel olurken, Bayraktar AKINCI TİHA, en küçük bir görüntü fırsatını dahi değerlendirebilmek için zorlu hava şartlarında saatlerce süren uçuşlar yaptı.
  • Takip eden günlerde ise görev uçuşu yapan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 sayısı arttı.
  • Depremin ilk gününden itibaren TSK (K.K.K.lığı, Dz.K.K.lığı, Hv.K.K.lığı), İçişleri Bakanlığı (J.G.K.lığı, EGM) ve Baykar’ın envanterinde bulunan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’ler kriz masasına hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetleri için kesintisiz olarak anlık görüntü ve veri sağlıyor.
  • Ayrıca 09  Şubat itibarıyla Baykar Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 3 adet Bayraktar TB2 İHA, deprem bölgesindeki hasarın tespiti için havadan yüksek çözünürlüklü görüntü almaya başladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.