Ana Sayfa Haberler Bayraktar AKINCI, İHA-230 Füzesi ile 100 km’den Vurdu

Bayraktar AKINCI, İHA-230 Füzesi ile 100 km’den Vurdu

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan KKS/ANS (Küresel Konumlama Sistemi / Ataletsel Navigasyon Sistemi) güdümlü İHA-230 ile uzun menzilli atış testini başarıyla tamamladı. 16 Mart’ta Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden kanatlarında iki adet İHA-230 ile havalanan Bayraktar AKINCI, uzun menzilli atış testini icra etmek üzere Sinop’a uçtu. Bayraktar AKINCI’nın, Sinop Atış Alanı’nda 38 bin feet irtifadan ateşlediği İHA-230 süpersonik füzeleri, Karadeniz açıklarında 100 kilometre mesafedeki hedefi tam isabetle vurdu.

Tüm Atış Testlerini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI, geçtiğimiz hafta 4 gün boyunca süren atış testlerinin tamamından başarıyla geçti. 13 Mart ve 15 Mart’ta, Roketsan tarafından geliştirilen süpersonik füze İHA-122 ile gerçekleştirilen atış testlerinde hedefi tam isabetle vuran Bayraktar AKINCI, 14 Mart’ta ise MAM-T ve MAM-L atışlarını da başarıyla gerçekleştirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.