Ana Sayfa Haberler Bayraktar KIZILELMA Gökyüzüyle Buluştu

Bayraktar KIZILELMA Gökyüzüyle Buluştu

Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu, 14 Aralık’ta başarıyla gerçekleştirdi. İlk uçuş öncesi gerekli testlerin tamamlanmasıyla birlikte 14.59’da havalanan Bayraktar KIZILELMA, uçuşunu, 15.17’de başarıyla bitirerek iniş yaptı.

Uçuşu gerçekleştiren TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar KIZILELMA, 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıktı. Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal eden uçak, 1 aydır devam eden testlerin ardından ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Baykar tarafından konuyla ilgili yayınlanan basın bülteninde, Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuşunu, 1 yıl gibi rekor bir sürede gerçekleştirildiği vurgulandı.

Başarılı ilk uçuşun ardından Baykar ekibine hitap eden Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, şöyle konuştu: “Mücadeleye 20 sene önce başladığımız günden itibaren hayalimiz buydu. 2004’te Bayraktar MİNİ İHA ile çıktığımız yol Bayraktar KIZILELMA’ya kadar geldi. 2019’da aynı tarihlerde Bayraktar AKINCI’yı ilk kez uçurduk. AKINCI’dan 3 yıl sonra bugün Bayraktar KIZILELMA, havacılıkta akamete uğratılan serüvenimizi tamamlamak ve 20 yıllık hayalimizi gerçekleştirmek üzere ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. KIZILELMA, havacılıkta dünyanın geleceğini ve artık bizim takipçi değil tarihe yön vererek oyun kurucu olacağımızı ifade ediyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.