Ana Sayfa Haberler Bayraktar KIZILELMA, İlk Otomatik Taksi ve Koşu Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar KIZILELMA, İlk Otomatik Taksi ve Koşu Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar KIZILELMA, ilk otomatik taksi ve koşu testini, 20 Kasım’da, Çorlu’da, başarıyla tamamladı.

Test öncesinde, Bayraktar KIZILELMA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne, hafta başında intikal ettirildi. Burada önce emniyet bağları ile yapılan otomatik taksi testleri başarıyla tamamlandı. 20 Kasım’da ise Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönettiği, emniyet bağları olmadan gerçekleştirilen ilk otomatik taksi ve koşu testi başarıyla gerçekleştirildi. Böylece Bayraktar KIZILELMA ilk uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

Baykar tarafından konuyla ilgili yayınlanan basın bülteninde, KIZILELMA ile ilgili sürecin, AKINCI’da yaşananla benzer olacağı, şu ifadelerle vurgulandı: “Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINC projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’da da benzer bir süreç yaşandı. Bundan tam 3 yıl önce, Kasım 2019’da ilk Taksi Testi’ni tamamlayan AKINCI, 6 Aralık 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. AKINCI, ilk uçuşundan yaklaşık 1,5 yıl sonra 29 Ağustos 2021’de envantere girdi. Bayraktar KIZILELMA’da da benzer bir süreçle ilerleniyor. Baykar’ın yaklaşık 20 yıllık derin teknoloji birikimi ve tecrübesiyle geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, yer testlerine devam edecek. İlk uçuşun yakın zamanda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.