Ana Sayfa Haberler Bayraktar KIZILELMA, Sistem Tanımlama Testlerini Tamamladı

Bayraktar KIZILELMA, Sistem Tanımlama Testlerini Tamamladı

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı, sistem tanımlama testlerini, 15 Nisan’da başarıyla tamamladı. Baykar tarafından aynı gün duyurulan gelişme kapsamında, Çorlu’daki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen 4. uçuş ile testlerde önemli bir sürecin başarıya ulaştığı belirtildi.

Şimdiye kadar 2 prototipi üretilen Bayraktar KIZILELMA’nın, test ve geliştirme süreçleri devam ediyor. 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanan proje kapsamında, 2025 yılında da TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor.

Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın ilk SİHA gemisi olması planlanan TCG Anadolu’nun envantere kabul töreninde, uçuş güvertesinde görüntülenmişti. Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyeti ile Bayraktar KIZILELMA’nın denizaşırı görevlerde rol üstlenmesi bekleniyor. Baykar, uçağın 8.5 ton kalkış ağırlığı, 1500 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacağını ve milli AESA radar ile donatılacağını belirtiyor. Tüm yerli mühimmatları kullanabilecek olan Bayraktar KIZILELMA, akıllı filo otonomisi ile görev yapabilecek, hava-yer görevlerinin yanı sıra yapay zekâ destekli hava-hava görevleri de icra edebilecek yapıda geliştiriliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.