Ana Sayfa Haberler Bayraktar TB2’den 750 Bin Saatlik Uçuş Rekoru

Bayraktar TB2’den 750 Bin Saatlik Uçuş Rekoru

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk milli ve özgün Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2, 750 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı. 1 milyon saatlik uçuşa bir adım daha yaklaşarak gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı olan Bayraktar TB2, savunma amacının yanı sıra, arama kurtarma, orman yangınlarıyla mücadele ve düzensiz göçmenlerin takibine kadar pek çok alanda görev yapabiliyor.

Yerlilik Oranı da Rekor Düzeyde

Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, yüzde 93’lük bir yerli sanayi katılımıyla İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde üretiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine 2014 yılında giren ve 2015 yılında silahlandırılan Bayraktar TB2, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor.

Havacılık Tarihine Geçti

Bayraktar TB2, Avrupa’dan Afrika’ya kadar dünyanın birçok farklı bölgesinde karşılaştığı çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına gibi tüm olumsuz hava şartlarında görev yapmaya devam ediyor. Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran milli SİHA, 750 bin saatlik uçuşla birlikte Türk havacılık tarihine geçti. Milli SİHA en uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden hava aracı unvanını da elinde bulunduruyor. Bayraktar TB2’nin 750 bin saatlik uçuş başarısı, Türkiye’nin milli savunma sanayisindeki yerli üretim ve teknoloji kabiliyetini vurguluyor.

Çok Yönlü Kullanım Alanı

Bayraktar TB2, hem Türkiye’nin iç güvenlik operasyonlarında hem de uluslararası alanda, özellikle Ukrayna, Azerbaycan ve Romanya gibi ülkelerdeki çeşitli operasyonlarda önemli rol oynadı. Bayraktar TB2’nin deprem, yangın ve göçmen krizi gibi olaylarda da etkin bir şekilde kullanılması, SİHA’nın yalnızca askeri alanda değil sivil alanda da önemli katkı sunduğunu gösteriyor.

Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte, 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 ihracat sözleşmesiyle başlayan Baykar, milli SİHA için 32 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladı. Bayraktar TB2, NATO üyesi 4 ve AB üyesi 2 ülkenin envanterinde yer alıyor. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri olan Baykar, 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranını yüzde 99,3’e taşıyarak 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.