Ana Sayfa Haberler Bayraktar TB3, İlk Kez İniş Takımları Kapalı Uçtu

Bayraktar TB3, İlk Kez İniş Takımları Kapalı Uçtu

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, 5’inci test uçuşu kapsamında orta irtifada gerçekleştirdiği performans testi sırasında ilk defa iniş takımları kapalı uçtu. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla uçan Bayraktar TB3, 5’inci uçuş testinde 6 saat havada kalarak yüksek ve düşük hızlarda sistem tanımlama testlerini başarıyla tamamladı.

Katlanabilir Kanat Yapısı

Bayraktar TB3, 4 Kasım 2023’te Marmara bölgesini etkisini alan ve saatte 130 km hıza ulaşan lodos fırtınasının oluşturduğu zorlu hava koşullarına rağmen 3’üncü uçuş testinde 5 saatlik uçuş gerçekleştirmişt. Milli SİHA, 8 Kasım’da yapılan 4’üncü ve 10 Kasım’da yapışan 5’inci uçuş testlerinde ise 6 saat havada kaldı. Kanatları katlanabilir yapıda tasarlanan Bayraktar TB3 SİHA, daha önce dünyanın ilk SİHA gemisi olarak adlandırılan TCG ANADOLU’nun uçuş güvertesinde İstanbul ve İzmir’de sergilendi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.