Ana Sayfa Haberler Bayraktar TB3 Lodosa Karşı 5 Saat Uçtu

Bayraktar TB3 Lodosa Karşı 5 Saat Uçtu

İlk uçuş testini Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için 27 Ekim’de gerçekleştiren Baykar’ın Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, 3’üncü testinde lodos fırtınasına karşı 5 saat uçtu. Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3, Marmara bölgesini etkisi altına alan ve saatte 130 km hıza ulaşan lodos fırtınasının zorlu koşullarında gerçekleştirdiği test uçuşunu başarıyla tamamladı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motorla uçan Bayraktar TB3, fırtına şartlarında yüksek ve düşük hızda yapılan sistem tanımlama testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından test uçuşunu sonlandırdı.

TCG ANADOLU Testleri 2024’te Başlayacak

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilerde hareket kabiliyetine sahip, dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Bayraktar TB3’ün 2024 yılı içinde TCG ANADOLU gemisinde testlere başlaması planlanıyor. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme yeteneğine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmat ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek, Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.