Ana Sayfa Haberler Bayraktar TB3 SİHA’dan 32 Saatlik Uçuş Rekoru

Bayraktar TB3 SİHA’dan 32 Saatlik Uçuş Rekoru

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, 32 saat kesintisiz olarak havada kaldığı 13. test uçuşunu tamamladı. Bayraktar TB3, 32 saatlik uçuşu sırasında gökyüzünde toplam 5.700 km mesafe kat etti. İlk uçuşunu 27 Ekim’de yapan Bayraktar TB3, orta irtifadaki sistem ve dayanım performansının ölçüldüğü 13. uçuş testini de başarıyla tamamladı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen uçuşta ortalama 20.000 feet irtifada kesintisiz olarak 32 saat havada kalan TB3, TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalandı.

TCG ANADOLU’dan İlk Uçuş 2024’te

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilerde hareket kabiliyetine sahip, dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Bayraktar TB3’ün 2024 yılı içinde TCG ANADOLU gemisinde testlere başlaması planlanıyor. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme yeteneğine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmat ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek, Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

İlk Kez TEKNOFEST’te Sergilendi

Bayraktar TB3 SİHA, Cumhuriyetin 100. yılını taçlandırmak için 3 büyük şehirde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda TEKNOFEST İstanbul’da ilk kez halka açık olarak sergilendi. Ardından Ankara ve İzmir’de yapılan TEKNOFEST’lere de katıldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.