Ana Sayfa Arşiv Bayraktar’ın İlk Heli İHA’sı Malazgirt, Devrim Arabasının Kaderini Paylaştı

Bayraktar’ın İlk Heli İHA’sı Malazgirt, Devrim Arabasının Kaderini Paylaştı

Türkiye’de ilk silahlı insansız hava aracını (SİHA) üretip Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırdılar; Türkiye’nin terörle mücadelede yeni ve çok etkili bir konsept geliştirmesine katkı sağladılar.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın sosyal medyada yaptığı bir paylaşım, akıllara Cumhuriyet’in ilk yıllarında üretilen Devrim arabasını ve onun üzücü sonunu getirdi.

Selçuk Bayraktar, ürettikleri ilk milli Heli İHA Malazgirt’in Şırnak’ta alelacele yapılan eğitim uçuşlarının ardından operasyonlarda görev aldığını ancak operasyonlar sırasında bir kaza geçirdiğini kaydetti.

Kaza bahane edilerek Heli İHA’nın uçuşunun yasaklandığını ifade eden Bayraktar, bu olayı şu sözlerle değerlendirdi: “Proje, birilerinin maşası olan bürokratlarca öldürüldü.”

Devrim arabası da milli imkânlarla 2 adet üretilmiş ve törenle tanıtılmıştı.

Tanıtım sırasında, dönemin üst düzey yetkililerinin bindiği araç, içine yeterli benzin konulmadığı için yolda kalmış; bu olay bahane edilerek proje iptal edilmişti.

 2,226 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.