Ana Sayfa Haberler Beechcraft Berlin Aviation, Özel Görev Uçakları için İhtiyaç Duyulan Tüm Hizmetleri Tek Elden Veriyor

Beechcraft Berlin Aviation, Özel Görev Uçakları için İhtiyaç Duyulan Tüm Hizmetleri Tek Elden Veriyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Özel görev uçakları ile ilgili tasarım, üretim, entegrasyon, test ve sertifikasyon dahil tüm faaliyetleri tek elden gerçekleştirebilen ve kullanıcılarına anahtar teslim çözümler sağlayan Beechcraft Berlin Aviation (BBA), bu yeteneklerini, Türk ve bölge ülkelerinden kullanıcılarının ilgisine sunuyor.

 

Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan BBA, faaliyetlerine ilk olarak MRO alanında başladı. 90’lı yılların sonu itibarıyla bu alanda duyulan ihtiyacın artmasıyla kabiliyetlerine uçak modifikasyonunu da kattı. Bugüne kadar, dünya genelindeki onlarca farklı kullanıcının farklı platformlar üzerindeki birbirinden özgün ihtiyaçlarını karşılayan firma, özel görev uçakları ile ilgili edindiği derin tecrübesini her geçen gün daha da arttırmaya devam ediyor.

Piston motorlu küçük uçaklardan Boeing B777 gibi geniş gövdeli uçaklara kadar geniş bir yelpazede mühendislik tasarım tecrübesi bulunan firma, bu tecrübesini borçlu olduğu uzman ekibi ile öne çıkıyor. BBA’nın uzman mühendislik ekibi; geçmişte, dünyanın en önde gelen havacılık ve savunma sanayisi firmalarında uzun yıllar görev yapmış, farklı milliyetlerden ve uzmanlık alanlarına sahip personelden oluşuyor.

BBA’nın tecrübesinin ve geniş çözüm ortağı ağının getirdiği bir diğer avantaj da özel görev uçaklarında kullanılacak donanım ve ekipman seçiminin, en doğru şekilde yapılabilmesi. Bu seçimlerde, gerektiğinde ihracat kısıtlamaları da dikkate alınarak alternatifler oluşturulabiliyor. Özel görev uçaklarının alt sistemleri ne kadar farklı ve çeşitli olursa olsun, BBA’nın tecrübeli ve bilgili ekibi tarafından başarıyla entegre edilebiliyor.

Kullanıcılar açısından BBA’nın hizmetlerinin değerini arttıran en önemli noktalardan biri de ihtiyacını bildirmesinin ardından, sertifikasyonu da yapılmış, kullanıma hazır bir uçağı teslim alabilmesi; diğer bir deyişle tüm ihtiyacını, çalışmaların tamamını kendisi yerine getiren tek bir firma ile muhatap olarak karşılayabilmesi. BBA, mühendislik, üretim ve test kabiliyetlerinin yanı sıra uçaklarda modifikasyon yapmak ve bu modifikasyonların sertifikasyonu ile ilgili tüm belgelere ve izinlere sahip.

BBA, uçakların kanat uçlarına farklı sistem ve sensörlerin entegrasyonunu da gerçekleştiriyor.

Geniş Çözüm Kümesi

BBA, her uçak tipi üzerinde mühendislik, tasarım ve sertifikasyon yapabilmesine olanak sağlayan sertifikasyonlara sahip. Firma, hangar altyapısının yeterli olduğu uçakların modifikasyonlarını kendisi yapıyor; daha büyük uçaklarda ise çözüm ortakları ile çalışıyor.

BBA’nın kullanıcıları için geliştirdiği ve geliştirebileceği özel görev uçağı türleri arasında, başlıca şunlar yer alıyor:

  • Uçuş tetkiki, kalibrasyon ve doğrulama uçakları,
  • İstihbarat, keşif ve gözetleme / deniz karakol / arama ve kurtarma
  • Hava ambulansı / tıbbi tahliye
  • Atmosfer araştırmaları / hava durumu izleme ve bulut tohumlama
  • Havadan gözlem / uzaktan algılama / fotoğraf ve harita
  • Test platformu

Bu özel görev uçağı türlerinin her biri, bir çok alt sistem ve ekipmanın, kabin içine ve/veya gövde dış yüzeyine entegre edilmesini gerektiriyor. Örneğin, havaalanlarındaki seyrüsefer sistemlerinin ve yer radarlarının kalibrasyonunda kullanılan uçuş tetkik kalibrasyon ve doğrulama uçakları; birden çok farklı anten, operatör konsolu, veri analiz bilgisayarı, lazer altimetre ve pist sınırlarını tespit eden kamera gibi donanımların, uçağa entegre edilmesi ile meydana geliyor. Bir istihbarat, keşif ve gözetleme uçağına; yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı, elektro-optik algılayıcı, SIGINT sistemleri, havadan havaya ya da yerden havaya füzeden kendini koruma sistemi, veri bağı ve uydu muhabere sistemi gibi çok çeşitli alt sistemlerin entegre edilmesi gerekebiliyor. Hava ambulansı ve tıbbi tahliye uçakları ise müşterinin isterleri doğrultusunda tek ya da birden çok sedyeli konfigürasyonunda, özel kabin içi medikal ekipmanları ile donatılabiliyor. Hava durumu izleme ve bulut tohumlama uçaklarının kanatlarına ya da gövde altlarına, özel düzenekler ve ekipmanlar takılıyor. Havadan gözlem uçaklarına, çok çeşitli algılayıcılar ve bunlarla ilgili operatör konsolları entegre ediliyor. OEM’lerin yeni ürün geliştirirken ihtiyaç duyduğu hava testleri ve sertifikasyon sürecinde kullanılan test platformları için, yeni bir motorun denenmesi gibi ciddi modifikasyon faaliyetleri gerçekleştirilebiliyor.

BBA’nın gerçekleştirdiği tasarım ve entegrasyonlardan örnekler.

 

BBA, tüm bu modifikasyon çalışmaları için gerekli tasarım, üretim, entegrasyon, test ve sertifikasyon çalışmalarını, kendi bünyesinde gerçekleştirebiliyor. Bunu, tecrübe ve kabiliyetlerinin yanı sıra yenilikçi yaklaşımlarla da başarıyor. Örneğin, uçak içi modifikasyonlarda, özel bir uyarlanabilen ekipman rafı (rack) kullanıyor. 19 inçlik ekipmanlarla uyumlu bu raf sistemi, 200 kg’ye kadar ekipmanları taşıyabiliyor; acil inişlerde yaşanabilecek 18 g’ye kadar ivmeye dayanabiliyor ve elektromanyetik etkileşime karşı tam kapalı bir tasarıma sahip. Raf sistemi, uçak koltuklarının kullandığı düzenekle uçağa yerleştiriliyor ve karşısındaki koltuğun kullanımı devam edebiliyor. BBA, farklı türdeki özel görev uçaklarında, bu raf sistemini kullanarak düşük riskli ve maliyet etkin bir çözüm sağlıyor.

Aynı şekilde, BBA’nın, King Air serisi uçakların kanat ucuna farklı algılayıcıların entegre edilmesini sağlayan “modüler pilon tasarımı” ya da 290 litrelik iç hacme sahip, ısı ve nem kontrollü, aynı zamanda optik sensörler için titreşim sönümleyici düzeneğe sahip özgün podu, benzer bir yenilik. EASA sertifikasyonuna sahip bu tasarım, uçak üzerinde farklı algılayıcıların taşınmasına ve bunlara güç ve veri bağlantısı sağlanmasına imkân tanıyor.

BBA, tecrübesi, giderek genişleyen yetkin kadrosu ve yenilikçi çözümleri ile Türk ve bölge ülkelerinin kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaya hazır.

 1,038 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.