Ana Sayfa Haberler Beklenen Açıklama Geldi: Türkiye’nin İlk İnsansız Muharip Deniz Araçları Ailesi ULAQ, Gün Yüzüne Çıktı

Beklenen Açıklama Geldi: Türkiye’nin İlk İnsansız Muharip Deniz Araçları Ailesi ULAQ, Gün Yüzüne Çıktı

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, bir süredir ortak olarak yürüttükleri Ar-Ge faaliyetleri neticesinde insansız deniz araçları (İDA) alanında geliştirdikleri, Türkiye’nin ilk insansız muharip deniz araçları ailesi ULAQ’ı, Cumhuriyet Bayramı’nın hemen öncesinde 28 Ekim’de ortak olarak düzenledikleri bir basın toplantısı ile tanıttı. Prototip üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), “ULAQ” serisinin ilk platformu olacak.

400 kilometre seyir menziline, 65 kilometre/saat azami sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine ve milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip SİDA, gelişmiş kompozit malzemeler kullanılarak üretiliyor. SİDA, mobil araçlara entegre edilmiş komuta-kontrol birimlerinden, karargâh komuta merkezinden veya uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlardan kullanılabilecek.

ULAQ ailesinin diğer üyeleri ise;

  • Keşif, Gözetleme ve İstihbarat,
  • Su Üstü Harbi (SUH),
  • Denizaltı Savunma Harbi (DSH),
  • Hava Savunma Harbi (HSH),
  • Asimetrik Harp,
  • Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma ve
  • Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevler üstlenebilecek.

ULAQ ailesinin çeşitli üyeleri, SİDA ile aynı su üstü platformunu paylaşıyor. Diğer üyeleri ise 24 metre kadar boya ulaşabilen farklı platformlar üzerine kurgulanıyor.

Tasarım çalışmaları Ağustos ayında sona eren ve yapısal üretimi tamamlanan prototip botun, donatım faaliyetleri sonrasında Aralık ayında denize indirilmesi planlanıyor. SİDA, Roketsan tarafından geliştirilen 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile donatılacak. SİDA’nun atış testlerinin ise 2021’in ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor.

ULAQ ailesi, füze sistemlerinin yanı sıra, farklı operasyonel harekât ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde elektronik harp ve karıştırma sistemleri gibi çeşitli tiplerde faydalı yükler, haberleşme sistemleri ve istihbarat sistemleri ile donatılabilecek. Ayrıca, kendisi ile eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA’larla operasyon yapma kabiliyetine ve İHA, SİHA, TİHA’lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekât kabiliyetlerine de sahip olacak. Diğer yandan, SİDA’nın, sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın ötesinde, yapay zekâ ile donatılarak ve otonom kabiliyetler de kazanarak, çağın ilerisinde üstün yeteneklerle donatılması da planlanıyor. Gelecekte, ULAQ’a sürü konseptine uygun yetenekler kazandırılması da gündemde.

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin ilk fazı olan, üretim hattındaki prototip SİDA’nın ardından, istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçları da üretime hazır olacak.

Tarifsiz Mutluluk ve Gurur

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç

Basın toplantısında konuşan ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, şunları söyledi: “Birkaç yıl önce kurduğumuz bu hayali gerçekleştirmek üzere yaptığımız emek yoğun çalışmalar ve yatırımlar neticesinde, İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında; ilk insansız milli muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirmekten duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir. Bu başarı ve gurura, her zaman olduğu gibi milli menfaatlerimizi ön planda tutarak tamamıyla öz sermaye yatırımlarımızla ulaştık. Üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesini, ‘ULAQ’ serisinin ilk platformu olarak yüce Türk Milleti’nin bilgilerine sunuyoruz. Kadim Türk kültürümüzde, Orta Asya’dan itibaren devleti her alanda temsil eden ve sahip olduğu tüm özelliklerle kendilerine hayran bırakan devlet görevlisi elçilere verilen isimdir ULAQ. ULAQ’lar zekâ ve tecrübelerinin yanında savaşçılıkları ile de ön plana çıkmışlardır. Geliştirdiğimiz İnsansız Deniz Araçları da bu anlamda ismi ile müsemmadır.”

TSK’nın Harekat İhtiyaçlarını Dikkate Aldık

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan ise şu şekilde konuştu: “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mavi vatan savunmasının, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölge korunmasının ne kadar elzem olduğunu son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler ile bir kez daha anlıyoruz. Meteksan Savunma olarak uzun yıllardır haberleşme ve sensör sistemleri alanında elde ettiğimiz teknolojik bilgi birikimini insansız deniz araçları için değerlendirmekten, ARES Tersanesi ile birlikte bugün sizlere Türkiye’nin İlk Muharip İnsansız Deniz Aracı’nı sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu platformun üzerinde yer alacak kritik elektronik sistemleri tasarlarken maksimum yerli katkı oranını gözettiğimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harekât ihtiyaçlarını bütünüyle dikkate aldığımızı belirtmek isterim. ULAQ; ülkemize, mavi vatana, silahlı kuvvetlerimize hayırlı olsun.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.