Ana Sayfa Manşet Belçika Savunma Ataşesi ve AMAC Magazine Proje Koordinatörü Kurmay Albay Bart Jan A. VERBIST: “AMAC Magazine, bilgi alışverişi için uygun bir ortam sunuyor; AMAC camiasının ve savunma ve havacılık sektörünün birbirinden haberdar olmasını ve birbirini anlayabilmesini sağlıyor.”

Belçika Savunma Ataşesi ve AMAC Magazine Proje Koordinatörü Kurmay Albay Bart Jan A. VERBIST: “AMAC Magazine, bilgi alışverişi için uygun bir ortam sunuyor; AMAC camiasının ve savunma ve havacılık sektörünün birbirinden haberdar olmasını ve birbirini anlayabilmesini sağlıyor.”

Kasım ayında Ankara Askeri Ataşeler Birliği AMAC’ın (Ankara Military Attaché Corps) kurumsal yayını olan AMAC Magazine’in Proje Koordinatörlüğü görevini üstlenen Belçika Savunma Ataşesi Kurmay Albay Bart Jan A. Verbist ile AMAC Magazine’e dair planlarını ve hedeflerini konuştuk.

MSI Dergisi: Kasım ayında gerçekleşen AMAC Genel Kurulu’nda, AMAC Magazine Proje Koordinatörlüğü görevine seçildiğiniz için sizi tebrik ederiz. AMAC Magazine’i nasıl bir yayın olarak görüyorsunuz? Dergi, AMAC ve paydaşları için hangi işlevleri görüyor?

Kurmay Albay VERBIST: Öncelikle, AMAC Magazine Proje Koordinatörlüğü görevini, AMAC Başkanı seçilen Kurmay Albay Thomas Rapatz’dan devralmanın benim için bir onur ve mutluluk kaynağı olduğunu belirtmeliyim.

Ukrayna’daki durum, bize, askeri camia ile savunma ve havacılık sektörünün yakın iş birliği içinde olması gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Silahlı kuvvetler, mühimmat ve ekipman stoklarını yeterli düzeyde tutabilmek ve yüksek yoğunluklu askeri operasyonları yürütebilmek için savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliği yapmak zorundadır ve bu sektörün üretim kapasitesine bağımlıdır. Askeri ataşelerin görevleri ise bu iş birliğinde önemli bir rol oynuyor. Bu rol, kriz zamanlarında çok daha önemli hale geliyor. AMAC Magazine, sponsorlarının da desteğiyle, askeri ataşelerin görevlerini başarılı ve etkin bir şekilde yapabilmelerinin önünü açıyor. Ayrıca, ataşeler arasında sıkı bağların kurulmasına ve askeri ataşelerle savunma ve havacılık sektörü arasında bir iletişim köprüsü oluşturulmasına olanak sağlıyor.

AMAC Magazine, hem askeri ataşeler hem de sektör için çok önemli bir bilgi kaynağı. Dergi, her şeyin ötesinde, her bir askeri ataşe için, Türkiye’deki görev sürelerine ilişkin önemli bir anı dokümanı işlevini de görüyor.

MSI Dergisi: AMAC Magazine Proje Koordinatörlüğü görev süreniz boyunca öncelikleriniz, hedefleriniz ve beklentileriniz neler olacak?

Kurmay Albay VERBIST: Görevimle ilgili 2 tane ana hedefim var. Birincisi, AMAC Magazine’in, bugüne kadar olduğu gibi; hem AMAC camiasına ve bu camianın profesyonel ve sosyal etkinliklerine yönelik içeriklere hem de Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve savunma ve havacılık sektörüyle ilgili içeriklere sahip olmaya devam etmesi. İkincisi ise AMAC Magazine’in, yine bugüne kadar olduğu gibi, askeri ataşeleri, Türk savunma ve havacılık sektöründeki gelişmeler ve sektörün gelecek planları ile ilgili bilgilendirmeyi sürdürmesi. AMAC Magazine, bilgi alışverişi için uygun bir ortam sunuyor; AMAC camiasının ve savunma ve havacılık sektörünün birbirinden haberdar olmasını ve birbirini anlayabilmesini sağlıyor.

AMAC Magazine için şu anda hazırlanma aşamasında olan internet sitesinin yayına alınmasının ve sağlayacağı iletişimle askeri ataşelerin görevlerini daha da etkin bir şekilde yapmasına imkân vermesinin, görev dönemimle ilgili başlıca beklentim olduğunu ifade edebilirim.

Savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren kurumları ve kuruluşları, devam eden projeleri ve gelecek planları hakkında askeri ataşeleri bilgilendirmek ve ikili ya da çoklu iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere AMAC Magazine’den yararlanmaya çağırıyorum.

Katkı Vermeye Çağrı

MSI Dergisi: AMAC Magazine’in, paydaşlarıyla iş birliğinin arttırılması için neler yapılabilir?

Kurmay Albay VERBIST: AMAC Magazine, AMAC camiasını ve savunma ve havacılıkla ilgili kurum ve kuruluşları kapsayan geniş bir dağıtıma sahip. Böylece, askeri ataşelerin, kendilerini, hem AMAC camiasına hem de sektöre tanıtabilecekleri, özel bir platform işlevi de görüyor. Benzer şekilde, AMAC Magazine ekibinin sektörle yakın ilişkileri sayesinde, sektörde faaliyet gösteren kişilerin de kendilerini AMAC camiasına tanıtabilmelerine olanak sağlıyor.

Sektör firmaları, AMAC Magazine’de ürün ve hizmetlerini tanıtabilir, AMAC etkinliklerine sponsor olarak askeri ataşelerle yakın ilişkiler kurabilir ve AMAC konferanslarında yapacakları sunumlarla ürün ve hizmetlerini anlatabilir.

MSI Dergisi: AMAC Magazine’in kardeş yayınlarından MSI Dergisi, 2004’ten beri yayın hayatını sürdürüyor ve 233. sayısını çıkarmaya hazırlanıyor. 2014 yılından beri okuyucularıyla buluşan MSI TDR’nin ise 117. sayısının hazırlıkları sürüyor. MSI Dergisi ve MSI TDR, askeri ataşeler açısından nasıl bir işleve sahip? MSI TDR’nin sizlere her ay ulaşıyor olması, çalışmalarınıza nasıl bir katkı sağlıyor?

Kurmay Albay VERBIST: AMAC Magazine ile MSI dergileri arasındaki iş birliğinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. AMAC Magazine ve MSI dergileri, askeri ataşeler açısından Türk savunma ve havacılık sektöründeki gelişmeler ve askeri tatbikatlar gibi konularda önde gelen bilgi kaynakları arasında yer alıyor. MSI TDR, oldukça bilgilendirici bir yayın ve bana ulaştığında, bir kopyasını her zaman Brüksel’e gönderiyorum. Böylece, onların da Türk savunma ve havacılık sanayisindeki kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi edinmelerini, Türkiye’deki en güncel gelişmeleri öğrenebilmelerini ve geleceğe yönelik projeler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyorum.

AMAC’ın Gündeminde, Sektör ile Bir Araya Gelmek de Var

MSI Dergisi: AMAC Magazine, IDEF 2023 için özel bir sayı hazırlayacak. AMAC camiasının bu özel sayıdan beklentileriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kurmay Albay VERBIST: Hiç kuşkusuz, IDEF, Türkiye’de, ülkenin üst düzey yetkililerini ve dünya genelinden çok sayıda ziyaretçiyi kendine çeken, en önde gelen savunma ve havacılık etkinliği. Geleneksel olarak IDEF sırasında çok sayıda iş birliği anlaşması ve askeri satış sözleşmesi imzalanıyor.

AMAC Magazine’in IDEF 2023 Özel Sayısı’nın da AMAC camiasına, ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri yansıtmasını ve askeri ataşelere, IDEF 2023’e yapacakları ziyarette destek olmasını hedefliyoruz. Sayının, etkinliğe katılan önde gelen kurum ve kuruluşlarla ilgili içeriğe sahip olmasını, sektördeki son gelişmeleri kapsamasını ve sergilenecek yeni platform, sistem ve ekipmanla ilgili bilgiler içermesini bekliyoruz.

MSI Dergisi: IDEF 2023 özel sayısının yanı sıra AMAC Magazine’in 2023 gündemi ile ilgili eklemek istediğiniz konular var mı?

Ankara’da, 23 Mart 2022’de gerçekleştirilen MÜSİAD-AMAC Sektörel İş Birliği Buluşması etkinliğinde, askeri ataşelerle MÜSİAD üyesi firmalar bir araya geldi.

Kurmay Albay VERBIST: 2023 gündemine baktığımızda, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz AMAC-MÜSİAD Toplantısı’na benzer şekilde, AMAC camiası ile sektörü bir araya getirecek etkinliklerin düzenlenebileceğini öngörüyoruz. Bu tür etkinlikler, sektör kuruluşlarına, kendilerini askeri ataşelere tanıtabilmeleri için büyük bir fırsat sağlıyor. Tabii bu etkinliklerin gerçekleşebilmesi, hem AMAC camiasının hem de sektörün göstereceği ilgiye bağlı.

MSI Dergisi: Türk savunma ve havacılık sanayisine, AMAC Magazine ile ilişkileri kapsamında iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kurmay Albay VERBIST: AMAC Magazine üzerinden bizimle paylaşılan bilgileri, değerlendirmeleri için kendi ülkelerimize ve karargâhlarımıza iletiyoruz. Bu nedenle savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren kurumları ve kuruluşları, devam eden projeleri ve gelecek planları hakkında askeri ataşeleri bilgilendirmek ve ikili ya da çoklu iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere AMAC Magazine’den yararlanmaya çağırıyorum.

Belçika Savunma Ataşesi ve AMAC Magazine Proje Koordinatörü Kurmay Albay Bart Jan A. Verbist’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.