Ana Sayfa Haberler Bell 360 Invictus ve Sikorsky RAIDER X, ABD’nin FARA Programında Finale Kaldı

Bell 360 Invictus ve Sikorsky RAIDER X, ABD’nin FARA Programında Finale Kaldı

ABD Kara Kuvvetleri, 25 Mart’ta yaptığı bir açıklama ile Future Attack Reconnaissance Aircraft (Gelecek Taarruz Keşfi Hava Aracı / FARA) programında, Bell ve Sikorsky firmalarının, programın 2’nci fazına geçmeye hak kazandığını duyurdu. Her iki firma da ABD Kara Kuvvetlerinin silahlı keşif helikopteri ihtiyacına yönelik olarak başlatılan programda, 2’nci faz kapsamında, önerdikleri helikopterlerin detaylı tasarımlarını tamamlayarak prototip üretecekler ve helikopterler en geç 2023 sonbaharında uçuş testlerine girecek. Program kapsamında Bell, 360 Invictus helikopterini, Sikorsky ise RAIDER X helikopterini öneriyor.

ABD Kara Kuvvetleri tarafından, geçmiş yıllarda, silahlı keşif ve hafif taarruz maksadıyla kullanılan ancak daha sonra emekliye ayrılan OH-58 Kiowa helikopterlerinin yerini alacak olan FARA programı galibinin, gelişmiş ve birbirine entegre hava savunma sistemlerinin bulunduğu karmaşık hava sahasında görev yapması bekleniyor. Helikopterin ayrıca, ağaç benzeri, radar dalgalarını bozan engellerin (radar klaterleri / radar clutter) arkasında ve büyük şehirlerdeki yüksek binaların arasında gizlenebilecek kadar küçük olması isteniyor.

3 fazdan oluşan FARA programının ilk fazı kapsamında, toplam 5 firma yarışıyordu. 2’nci faza geçmeye hak kazanan Bell ve Sikorsky’nin haricinde, ilk fazda yarışan diğer firmalar; AVX Aircraft ve L3Harris ortaklığı; Boeing ve Karem Aircraft olmuştu. İlk faz, tedarik makamının gerçekleştirdiği ön tasarım gözden geçirme ve risk gözden geçirme değerlendirmelerinin ardından son bulmuş oldu. 2’nci faz ise 2023 sonbaharında gerçekleştirilecek uçuş testlerinin ardından tamamlanacak. Programın 3’üncü ve son fazında ise tedarik makamı, seri üretim öncesindeki değerlendirmelerini yaparak, galibi belirleyecek.

Bell’in geliştirdiği 360 Invictus, nispeten daha geleneksel bir tasarıma sahip. Tek bir ana rotor, helikopterin hem kaldırma kuvvetini hem de temel manevralarını yerine getirmesini sağlarken, gövde ortasına yerleştirilen kısa kanatlar, yüksek süratlerde ilave taşıma kuvveti oluşturuyor. Helikopterin silahları gövde içerisinde saklanabildiği gibi, kısa kanatlar üzerine de entegre edilebiliyor. Helikopterin bir başka ilginç özelliği ise hem acil durumlarda, ikincil bir motorun hem de yardımcı güç ünitesi işlevi gören, Supplemental Power Unit (SPU / Takviye Güç Ünitesi) ile birlikte geliyor olması. Bunların yanında Bell, 360 Invictus’u, kendini kanıtlamış, düşük riskli teknolojileri ile öne çıkarıyor.

Sikorsky’nin geliştirdiği ve daha sıra dışı bir tasarıma sahip olan RAIDER X’in taşıma kuvvetini, rijit pallere sahip ve birbirine ters yönlerde dönen, 2 adet eş eksenli rotor sağlıyor. Bu tasarım sebebiyle helikopter, yatay eksende dengeleyici olarak görev yapan bir kuyruk rotoruna ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, helikopterin arkasında, itici konfigürasyonunda yerleştirilmiş bir pervane bulunuyor. Kuyruk pervanesinin itki yönünü tersine de çevirebilen RAIDER X, geleneksel helikopterlerde bulunmayan; tamamen yatay konumdayken hızlanabilme ve yavaşlayabilme ve hedefe dalış esnasında yavaşlayabilme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. RAIDER X’in tasarımı, X2 teknolojisine; X2 teknolojisi ise ilk uçuşunu 1973’te yapan Sikorsky’nin S-69 modeline dayanıyor.

 2,365 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.