Ana Sayfa Haberler Bell ve Sikorsky, ABD’nin Yeni Taarruz Helikopteri Projesinde, Kozlarını Ortaya Koyuyor

Bell ve Sikorsky, ABD’nin Yeni Taarruz Helikopteri Projesinde, Kozlarını Ortaya Koyuyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bell ve Sikorsky, ekim ayı içerisinde, Amerikan Kara Kuvvetlerinin, Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) programına yönelik olarak geliştirmekte oldukları yeni helikopterleri tanıttılar. Bu kapsamda, Bell, 360 Invictus’u 2 Ekim’de; Sikorsky ise RAIDER X’i, 14 Ekim’de kamuoyuna duyurdu. İki firma da tanıtımlarını, 3 boyutlu olarak hazırlanmış görseller ile yaptı.

Bell 360 Invictus

 

Bell’in geliştirdiği 360 Invictus, nispeten daha geleneksel bir tasarıma sahip. Tek bir ana rotor, helikopterin hem kaldırma kuvvetini hem de temel manevralarını yerine getirmesini sağlarken, gövde ortasına yerleştirilen kısa kanatlar, yüksek süratlerde ilave taşıma kuvveti oluşturuyor. Helikopterin silahları gövde içerisinde saklanabildiği gibi, kısa kanatlar üzerine de entegre edilebiliyor. Helikopterin bir başka ilginç özelliği ise hem acil durumlarda, ikincil bir motorun hem de yardımcı güç ünitesi işlevi gören, Supplemental Power Unit (SPU / Takviye Güç Ünitesi) ile birlikte geliyor olması. Bunların yanında Bell, 360 Invictus’u, kendini kanıtlamış, düşük riskli teknolojileri ile öne çıkarıyor.

Sikorsky RAIDER X

 

Sikorsky’nin geliştirdiği ve daha sıra dışı bir tasarıma sahip olan RAIDER X’in taşıma kuvvetini, rijit pallere sahip ve birbirine ters yönlerde dönen, 2 adet eş eksenli rotor sağlıyor. Bu tasarım sebebiyle helikopter, yatay eksende dengeleyici olarak görev yapan bir kuyruk rotoruna ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, helikopterin arkasında, itici konfigürasyonunda yerleştirilmiş bir pervane bulunuyor. Kuyruk pervanesinin itki yönünü tersine de çevirebilen RAIDER X, geleneksel helikopterlerde bulunmayan; tamamen yatay konumdayken hızlanabilme ve yavaşlayabilme ve hedefe dalış esnasında yavaşlayabilme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. RAIDER X’in tasarımı, X2 teknolojisine; X2 teknolojisi ise ilk uçuşunu 1973’te yapan Sikorsky’nin S-69 modeline dayanıyor.

 2,612 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.