Ana Sayfa Manşet BeNova Consulting, Türk Savunma ve Havacılık Sektöründeki Firmaları, Hibe ve Teşvikler Konusunda AB Projelerinde Yer Alacak Noktaya Taşımayı Hedefliyor

BeNova Consulting, Türk Savunma ve Havacılık Sektöründeki Firmaları, Hibe ve Teşvikler Konusunda AB Projelerinde Yer Alacak Noktaya Taşımayı Hedefliyor

BeNova Consulting, Türk savunma ve havacılık sektöründeki firmalara, alındığında önemli bir rekabet avantajı sağlayan hibe ve teşvikler konusunda da danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Bu danışmanlığın bir yol arkadaşlığı gibi verilmesi, BeNova Consulting’in savunma ve havacılık sektörü ile ilgili birikimi ve tecrübesi ile birleşince, ortaya hem büyük firmaların hem de KOBİ’lerin büyük fayda sağladığı bir hizmet çıkıyor.

Türk savunma ve havacılık sektörüne, ihtiyaç duyduğu hizmetleri, yenilikçi yaklaşımlarla sağlamayı hedefleyen BeNova Consulting, hibe ve teşvikler konusundaki hizmetini de bu alandaki eksikliği ve ihtiyaçları göz önüne alarak kurguladı. BeNova Consulting İş Geliştirme Müdürü İbrahim Gürkan Kazmacı, bazı sektör firmalarının, hibe ve teşvikler konusunun öneminin farkında olmadığını gözlemlediklerini söylüyor: “Firmaların faydalanabileceği çok sayıda program bulunuyor. Örneğin, bir firma, yaptığı test ve belgelendirme giderleri için KOSGEB ve Ticaret Bakanlığından milyonlarca liralık destek alabiliyor. Bu desteklerin farkında olmayan bir diğer firma ise test ve belgelendirme harcamalarını öz kaynaklarıyla yapıyor. Teşvik alan firma teknoloji, altyapı, işgücü, üretim gibi konulara daha çok kaynak ayırabiliyor ve sonuçta da sadece öz kaynaklarıyla ilerleyen firmalarla arasını, kapatmanın giderek zorlaştığı bir ivmeyle açabiliyor.”

BeNova Consulting Proje Geliştirme Müdürü Esra Güvenç

Savunma ve Havacılık Sektörünün Önünde Büyük Bir Potansiyel Var

Savunma ve havacılık sektörü, hibe ve teşviklerden yararlanma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Kazmacı, bu potansiyeli, “Savunma ve havacılık sektörü firmalarının büyük bir kısmı orta ve yüksek teknoloji alanlarında çalışıyor. Hibe ve teşvik veren kurumlar da bu tür teknoloji alanlarında çalışan firmaları desteklemeyi hedefliyorlar. Sektör firmaları, bu nitelikleriyle önemli destekler alabilirler.” sözleriyle ifade ediyor.

Potansiyeli Gerçeğe Dönüştürmek için Gereken Dokunuşlar, BeNova Consulting’den

Bu potansiyelin gerçeğe dönüşmesinin önündeki en büyük iki engelden biri, firmaların hangi hibe ve teşvik programlarından yararlanabileceklerini bilememeleri. Diğeri ise başvuru ve hibe/teşvik sürecini yürütecek uzman personele sahip olmamaları. BeNova Consulting de tam olarak bu noktada devreye giriyor.

BeNova Consulting Proje Geliştirme Müdürü Esra Güvenç, verdikleri hibe ve teşvik danışmanlığıyla bu iki engeli nasıl aştıklarını şöyle anlatıyor: “Türkiye’de verilen hibe ve teşviklerle ilgili bilgili ve tecrübeli bir ekibimiz var. Bu ekip, tüm programlardaki güncel gelişmeleri takip ediyor ve yeni açılan program ve çağrılardan haberdar oluyoruz. Böylece firmalara, en uygun program ve destekleri önerebiliyoruz. Birlikte yola çıkmaya başladığımızda ise firmanın bir çalışanı gibi görev yapıyoruz.”

BeNova Consulting’in hibe ve teşvik danışmanlığı hizmetinin hedefinde, özel sektör firmaları bulunuyor. BeNova Consulting, hizmetini, ana yüklenicilik gibi görevleri de üstlenebilen büyük firmaların yanı sıra KOBİ’lere de sunuyor. Hizmetin kapsamında ise hem proje destekleri hem de proje bazlı olmayan genel destekler bulunuyor. Ayrıca Ar-Ge ve Tasarım Merkezi başvuruları ile teknopark başvuruları da BeNova Consulting’in destek verdiği alanlar arasında.

BeNova Consulting İş Geliştirme Müdürü İbrahim Gürkan Kazmacı

Tüm Faaliyetleri Kapsayan Süreç

BeNova Consulting, iş geliştirme faaliyetleri kapsamında, hibe ve teşvik danışmanlığı almak isteyen firmalarla bir araya geliyor. Ayrıca, BeNova Consulting’in hizmetlerinden memnun kalan firmalar da sıklıkla referans olarak yeni firmalarla BeNova Consulting’in bir araya gelmesini sağlıyor. BeNova Consulting’in ihracat danışmanlığı gibi diğer hizmetlerinden yararlanan bir firmanın, bu hizmetler kapsamında hibe ve teşvik başvurusu yapmasının gerekmesi de hibe ve teşvik danışmanlığı hizmetinin verilmesinin önünü açabiliyor.

BeNova Consulting, hibe ve teşviklerden yararlanmak isteyen firmayla ilk temasından sonra, bir ön inceleme çalışması başlatıyor. Firmanın genel durumu hakkında yapılan titiz bir ön inceleme ve analiz çalışması, hangi kurum ya da kurumların vereceği hibe ve teşvik programlarından daha kolay ve hızlı bir şekilde yararlanabileceğini ortaya koyuyor.

Bu ön inceleme çalışmasının ardından, BeNova Consulting ile firma arasında sözleşme imzalanıyor ve bir başlangıç toplantısı yapılıyor. Bu toplantıda bir yol haritası çiziliyor.

BeNova Consulting, imzalanan sözleşme kapsamında, her firmanın, 3 adet proje desteği başvurusu yapmasına destek oluyor. Bu projeler, firmanın öncelikleri ve tercihleri göz önüne alınarak belirleniyor. BeNova Consulting ekibi ise en uygun hibe ve teşvik programlarını belirliyor. İzleyen süreçte, destek veren kurumlar yeni bir çağrı açarsa bu planlar güncellenebiliyor. Genel destek başvuruları ise ayrı bir süreçte ilerliyor.

Proje desteklerine başvuru sürecinde, projenin ve ilgili başvuru belgelerinin hazırlanmasını, BeNova Consulting gerçekleştiriyor. Başvuru ve sonrasındaki süreçler de BeNova Consulting tarafından takip ediliyor. Başvurunun kabul edilmesi durumunda da destek programının başlangıcından sonuna kadar tüm süreç, BeNova Consulting tarafından takip ediliyor. İdari konularda, gerekli noktalarda gerekli işlemlerin yapılması, belgelerin oluşturulması ve bu belgelerin sunulması işlerini de BeNova Consulting üstleniyor. Böylece idari süreç, danışmanlık hizmetini alan firma için çok kolay bir şekilde ilerliyor ve firma, projenin teknik tarafına odaklanabiliyor.

Her Firmaya Atanmış Bir Personel

BeNova Consulting, hibe ve teşvik danışmanlığı kapsamında, hizmet verdiği firmanın bir departmanı gibi hareket ediyor. Bu doğrultuda firma adına düşünüyor, fikir üretiyor, güncel gelişmeleri takip ediyor ve fırsatları kovalıyor. Tüm bu süreçlerin en ektin şekilde yürüyebilmesi için de her firmaya tek bir kişi atanıyor. Böylece, danışmanlık hizmeti, tek elden, etkin bir şekilde verilebiliyor.

Ekibinin Tecrübesi Fark Yaratıyor

BeNova Consulting’te Hibe ve Teşvik Danışmanlığı hizmeti, bu alanda tecrübeli bir ekip tarafından veriliyor. Birçok firma için farklı destek programlarına yönelik yüzlerce destek başvurusu yapmış olan ve bunların süreçlerinde başlangıcından sonuna kadar yer almış olan ekip, tüm bu tecrübesini, yeni çalışmalarına da yansıtıyor. Bu tecrübe, farklı destek programlarının “yazılı olmayan kuralları”yla ve “en iyi uygulamalarıyla” (best practices) ilgili de önemli bir birikimi beraberinde getiriyor. Böylece, herhangi bir başvurunun, başvuru süreciyle ilgili bilgi ya da tecrübe eksikliği nedeniyle reddedilmesinin önüne geçiliyor.

BeNova Consulting’in bu alandaki tecrübesi, firmaların kuruluş ve büyüme süreçlerine yönelik en doğru programlara başvuru yapılmasını da sağlıyor. Güvenç, bu noktaya, “Yeni kurulmuş bir firmanın başvurabileceği ve başvuramayacağı programlar var. Firmanın gelişiminin her bir safhasına yönelik en uygun programları gündeme getirerek büyümeyi en etkin şekilde destekleyebiliyoruz.” sözleriyle dikkat çekiyor.

Hedef, Avrupa Birliği Projeleri

Hibe ve teşvik dünyasının “Şampiyonlar Ligi”, Avrupa Birliği (AB) destekleri olarak görülüyor. Bunlar; hem dünya genelinde en güncel teknolojileri konu aldığı hem destek miktarının yüksek olması hem de kabul süreçlerinin zorlu olması nedeniyle birçok firmanın almak istediği; ancak çok azının almayı başarabildiği destekler olarak görülüyor.

Bir firmanın AB desteklerinden yararlanabilir hale gelmesi için belli bir olgunluğa ve finansal güce ulaşması gerekiyor. BeNova Consulting’in hedeflerinden biri de birlikte yola çıktığı firmaları, AB desteklerinden yararlanabilir bir noktaya ulaştırmak.

Verilen Hizmet, İhracatın da Önünü Açıyor

BeNova Consulting, verdiği hibe ve teşvik danışmanlığı hizmetiyle başta KOBİ’ler olmak üzere ihracat yapma potansiyeli yüksek firmaların, küresel pazardaki rekabet gücünü de arttırıyor. Özel sektör firmalarının, ihracata yönelik yatırımları kendi başlarına karşılayabilecek kaynakları sınırlı olduğu için ulusal ve uluslararası kurumlardan sağlanabilecek destekler kritik önem taşıyor. BeNova Consulting, bu kapsamda, ihracat danışmanlığı hizmetiyle hibe ve teşvik danışmanlığı hizmetini bir araya getirebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.