Ana Sayfa Özel Dosyalar9'uncu DSS Berkin Mühendislik’ten, Deniz Platformlarının Ömür Devri Maliyetini Düşürecek Çözümler

Berkin Mühendislik’ten, Deniz Platformlarının Ömür Devri Maliyetini Düşürecek Çözümler

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Berkin Mühendislik, deniz platformlarında alt sistem entegrasyonları yapılırken ya da platformun modernizasyonu sırasında karşılaşılan arayüz sorunlarına, yenilikçi bir çözüm getiriyor. Berkin Mühendislik tarafından geliştirilen PIU-0430 Programlanabilir Arayüz Birimi, platformlardaki farklı sistemlerin arayüz entegrasyonuna kolaylık ve hız getiriyor. Böylece, platformların ömür devri maliyetleri de düşüyor.

Panel üstü ve konsol modelleri olan NMFD-100, programlanabilirlik özelliği ile kullanıcının, ilgilendiği verileri tek ekranda ve bir arada görmesini sağlıyor. Kullanıcı, istediği verileri, görmek istediği şekilde sürükle-bırak yöntemiyle sayfalar şeklinde programlayabiliyor.

 

Deniz platformları, denize indirilmelerinin ardından, onlarca yıl envanterde kalıyor. Örneğin, Türk Deniz Kuvvetlerinde görev yapan YAVUZ, BARBAROS ve GABYA sınıfı fırkateynlerin yaş ortalaması, yaklaşık 37 yıl. Platformların uzun ömür devirlerinde, teknolojik gelişmeler ve modernizasyon programlarının gerekli kıldığı çok sayıda ekipman güncellemesi ya da değişimi yaşanıyor. Bu değişimlerde, özellikle elektronik arayüzlerin uyumu, zaman zaman önemli bir sorun haline gelebiliyor. Sorunlu olarak nitelendirilebilecek durumların biri, herhangi bir anda, platformda, onlarca yıl öncesinin bir cihazı ile henüz birkaç aylık bir cihazın kullanılması ile yaşanabiliyor. Bu ikisi arasındaki donanım ve yazılım arayüzlerinin uyumlandırılması, platforma yeni bir cihaz takılmasını gerektirecek kadar büyük bir çalışmayı gerektirebiliyor. Sırf bu uyumlandırma çalışması için özel bir birimin tasarlanması gerekebiliyor.

PIU-0430 Programlanabilir Arayüz Birimi

 

Modülerlik ve Programlama ile Gelen Kolaylık

Berkin Mühendislik, PIU-0430 Programlanabilir Arayüz Birimi’ni, tam da böyle durumlar için geliştirdi. Platformlardaki farklı sistemlerin arayüz entegrasyonuna kolaylık ve hız getiren PIU-0430’ün üzerinde, kara ve deniz platformlarında kullanılan farklı arayüzler bulunuyor. Birime, bir cihazdan gelen bağlantı ile aktarılan bir veri, farklı bir bağlantı standardı ile başka bir cihaza yönlendirilebiliyor. Bu yönlendirme, birimin programlanabilir olması sayesinde, kolaylıkla ve kısa zamanda yapılabiliyor. Programlama, sahada, son kullanıcı tarafından da gerçekleştirilebiliyor.

PIU-0430’un desteklediği ve kullanıcı tarafından seçilebilen arayüz protokolleri arasında; HDLC, NMEA, STEP, PULSE, MODBUS, RAW ve özel sayısal (binary) gibi arayüzler bulunuyor. Yine kullanıcı tarafından seçilebilen arayüz standartlarının örnekleri; 1x, 2x, 10x ve 36x Sinkro; MIL-STD-1553; RS-422/485; RS-232; Ethernet; CanBus; STEP, PULSE olarak sıralanıyor. Kullanıcı; veri iletim hızı, veri alanları, giriş/çıkış kapıları, güncelleme frekansı, veri içeriği, frekans gibi farklı parametreleri ayarlayabiliyor.

PIU-0430 için örnek bir uygulama.

 

Berkin Mühendislik Genel Müdürü Yücel Atalay, PIU-0430’un, dünya pazarlarında eşsiz bir ürün olduğunu vurguluyor: “Çeşitli platformlarda, o platforma özel geliştirilmiş benzer çözümler bulunuyor. Ancak PIU-0430, türünün, platformdan ve sistemlerden bağımsız tek örneği. Bu birimi, herhangi bir platforma koyup, platform üzerindeki sistemleri birbiri ile birkaç saat içerisinde iletişim kurar hale getirebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm arayüzler, birim üzerinde bulunuyor. Siz, birimi programlayarak hangi verinin, hangi sıklıkta ve nereden nereye iletileceğini belirtiyorsunuz. Fiziki bağlantının hangi konektörden yapıldığının da bir önemi yok. Bağlantılar, konektörler arasında yazılımsal olarak programlanabiliyor.

Böyle bir kabiliyet, modernizasyon gibi cihazların değiştiği ya da güncellendiği durumlarda, cihaz üreticilerine bağlı kalmadan arayüz uyumunu gerçekleştirmenizi de sağlıyor. Benzer bir ürün, dünya pazarlarında yok ve biz de patent sürecini başlattık.”

Berkin Mühendislik, PIU-0430’un laboratuvar testlerini tamamladı ve ürünü, seçileceği projelere teslim etmeye hazır.

NDDS-300 Gerçek Zamanlı Veri Dağıtım Sistemi

 

Diğer İhtiyaçlar da Kapsamda

Berkin Mühendislik, deniz platformlarının diğer ihtiyaçlarını da karşılıyor. Gerçek Zamanlı Veri Dağıtım Sistemleri NDDS-1000 ve NDDS-300, veriyi, üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirerek iletiyor. NDDS-1000, büyük tonajlı gemilerde, sinkro vb. gibi özel arayüz ihtiyaçlarını karşılarken, NDDS-300, düşük tonajlı platformlar için tasarlandı. Berkin Mühendislik, özellikle NDDS-300’de, yerlilik oranını daha da üst seviyeye taşımayı başardı. Sistemin konektörleri de yerli olarak tedarik edildi.

NMFD-100 Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Tekrarlayıcı, panel üstü (solda) ve konsol modellerine (sağda) sahip.

 

Firmanın bir diğer özgün çözümü, NMFD-100 Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Tekrarlayıcı. Panel üstü ve konsol modelleri olan NMFD-100, programlanabilirlik özelliği ile kullanıcının, ilgilendiği verileri, tek ekranda ve bir arada görmesini sağlıyor. Kullanıcı, istediği verileri, görmek istediği şekilde sürükle-bırak yöntemiyle sayfalar şeklinde programlayabiliyor.

NMFD Programlanabilir Çok Fonksiyonlu Tekrarlayıcı’nın panel üstü modeli.

 3,345 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.