Ana Sayfa Haberler Berkin Savunma Mühendislik, BE Italia ile Avrupa Birliği Pazarına Giriyor

Berkin Savunma Mühendislik, BE Italia ile Avrupa Birliği Pazarına Giriyor

Berkin Savunma Mühendislik, 13 Ekim’de, İtalya’da kurulan BE Italia S.r.l. ile faaliyetlerini Avrupa Birliği’ne taşımayı hedefliyor. BE Italia, İtalya’da üretim yapmak ve İtalya’ya ve Avrupa Birliği ülkelerine de hizmet vermek üzere, Berkin Savunma Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yücel Atalay’ın %100 hissedarlığında kuruldu. Atalay, firmanın aynı zamanda Genel Müdürlüğü görevini de yürütecek.

Ağırlıklı olarak mühendis ve teknisyenlerden oluşan 10 kişilik bir ekiple yola çıkmaya hazırlanan BE Italia’nın mevcut tesisleri, 200 metrekare kapalı alana sahip. İlk aşamada bütünleştirme, test ve teslimat faaliyetlerini gerçekleştirecek firma, ekibin tamamlanmasıyla birlikte, en geç 2023 yılının ilk haftalarında faaliyetlerine başlamayı hedefliyor.

BE Italia, Berkin Savunma Mühendislik’in tüm ürün portföyünü Avrupalı kullanıcılara sunacak. İlk aşamada üretimine başlayacağı ürünler ise Berkin Savunma Mühendislik’in veri dağıtım sistemi ürün ailesi olacak.

Atalay, BE Italia’nın, Türk savunma ve havacılık sektörünün ulaştığı noktayı gösteren örneklerden biri olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “Türk savunma ve havacılık sektörünün gelişimine baktığımızda, bir dönem kurulan firmaların, yabancı firmaların Türkiye’de kurdukları ve yerli katkı oranını arttırmak amacıyla üretim yapan firmalar olduğunu görüyoruz. Geldiğimiz noktada bu durumu tersine çevirdiğimizi görüyoruz. Kendi patentli teknolojilerini geliştiren ve alanında lider ürünler ortaya koyan Berkin Savunma Mühendislik, Avrupa’da da ilgi gören bu ürünlerini, Avrupalı ülkelerin yerli katkı gereksinimlerini karşılamak için İtalya’da üretecek bir konuma yükselmiş bulunuyor. Bu başarı, bize gurur veriyor.”

Atalay, bu girişimin, İtalya ve Avrupa Birliği’ne de katma değer sağlayacağının da altını çiziyor: “BE Italia, Avrupa’dan gelen talep üzerine kuruldu. Kendi alanında en yüksek performansı sergileyen, ihracat iznine tabi olmayan, maliyet-etkin ürünleri, Avrupalı son kullanıcılar için sunacağız. Böylece onlar da en iyisini kullanmaya başlayacaklar. İtalya’da yaratacağımız istihdam ve İtalya üzerinden Avrupa Birliği’ne yapacağımız ihracatla da bu katma değeri diğer alanlara da taşıyacağız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.