Ana Sayfa Başyazı Berkin Savunma Mühendislik, Büyümesini Yeni Faaliyet Alanlarıyla Sürdürecek

Berkin Savunma Mühendislik, Büyümesini Yeni Faaliyet Alanlarıyla Sürdürecek

Bu sayımızın kapak dosyasına konuk olan Berkin Savunma Mühendislik’in, görece kısa bir süre içerisinde kat ettiği mesafe ve sergilediği gelişim, Türk savunma ve havacılık sektöründe yeni kurulan bir şirketin bile doğru ihtiyaç analizi ve yapılan doğru yatırımlarla çok kısa süre içerisinde nerelere ulaşabileceğini ortaya koyan güzel bir örnek.

Ankara’da, 2014 yılında, 1+1 bir dairede başlayan bir yolculukta, bugün, seri üretimi yapılan kendi ürünleri olan; ciddi Ar-Ge projeleri yürüten bir mühendislik şirketine dönüşmeyi başarmış bir ekip var karşımızda. Ekibin lideri ve aynı zamanda Berkin Savunma Mühendislik’in dümenindeki isim olan Yücel Atalay’ı ise sektör yakından tanıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapan Atalay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının eski bir mensubu olarak, gemilerde, firmanın hâlihazırda geliştirmekte olduğu sistemlerin benzerlerinin kullanıcısıydı. MİLGEM projesinde tasarımcı olarak görev yapan; daha sonra karargâh görevlerinde bu konularla ilgili faaliyetlerde yöneticilik yapan; bilahare onarım kademesinde başmühendislik göreviyle modernizasyon ve onarım/idame faaliyetlerini yürüten bir isimden bahsediyoruz.

Berkin Savunma Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yücel ATALAY

Bu sistemlerin tedariki, entegrasyonu, kullanımı ve idamesi gibi, ömür devrini kapsayan tüm süreçlerde bilfiil görev almış olması sayesinde, ihtiyaçları ve eksiklikleri çok net görebilen Atalay’ın ekibinde, farklı seviyelerdeki tecrübeleri ve birikimleriyle benzer bakış açıları getirebilen takım arkadaşları görev alıyor.

Kuruluşundan bu yana, hem ciro hem de istihdam anlamında her yıl yaklaşık iki kat büyüyen Berkin Savunma Mühendislik’in, 2023 yılında, tüm birimlerini tek bir çatı altında toplayacağı kendi tesisinde faaliyetlerini sürdürmesi hedefleniyor. Bugün, yaklaşık 50 kişilik ekibiyle İstanbul’daki merkezinde faaliyetlerini sürdüren Berkin Savunma Mühendislik için yeni tesise taşınmayla birlikte hızlı bir büyüme öngörülüyor. Bu büyümeye cevap verebilmek için de yeni tesis, yaklaşık 150 kişilik bir ekibe ev sahipliği yapabilecek kapasitede olacak. Optik, görüntü işleme ve yapay zekâ ve RF gibi yeni alanlarla gelişimini sürdürmeye odaklanan firmanın bu yeni tesisinin, Ankara’da kurulması planlanıyor.

Berkin Savunma Mühendislik’in gemi veri dağıtım sistemi çözümleri, sektörün yurt dışına ihraç ettiği gemilerde de kullanılıyor.

Firmanın başarılarının ardında, sektörün gelişim alanlarının iyi incelenmesi ve ihtiyaçların doğru tespit edilmesi yatıyor. Hem kullanıcıyı hem ihtiyaçları ve hem de sektörü çok iyi bilen ekibi sayesinde Berkin Savunma Mühendislik, başka firmaların eğilmediği ve ihtiyaçları karşılayan çözümlerin bulunmadığı alanları tespit ediyor ve bu alanlara yönelik çalışmalar yaparak; bir anlamda rekabetin olmadığı alanlarda ilerliyor.

HAVELSAN, Yeni Dönemde Ürünleşme ve Markalaşmaya Odaklandı

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif NACAR

Temmuz ayında kuruluşunun 40. yılını kutlamaya hazırlanan HAVELSAN’ın Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ile yeni HAVELSAN’ı konuştuk. Geride kalan 40 yılda, özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı için yürütülen Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HvBS) projesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yürütülen komuta kontrol ve savaş yönetim sistemleri projelerinin yanı sıra simülasyon teknolojileri alanındaki çalışmaları, HAVELSAN’ı, bu faaliyet alanlarında dünyanın önde gelen oyuncuları arasına taşıdı. Türkiye’nin e-devlet projelerinde de önemli roller üstlenen HAVELSAN, bugün, robotik ve otonom teknolojilerin yanı sıra yapay zekâ uygulamalarını da kullandığı yeni nesil teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Otonom sistemler ve insansız araçlar konusunda yaptığı açılım kapsamında HAVELSAN, konsept oluşturma ve tasarım çalışmalarını tamamlamış durumda. 2021 yılı içinde, tekil ve sürü/takım halinde görev yapan insansız sistemler geliştiren firma, BARKAN İKA’sı ve BAHA İHA’sı gibi platformlarıyla ürünleşme yolunda çok önemli adımlar atarak yeni bir yönetim anlayışı benimsemiş oldu.

BAHA, sürü alt yapısı sayesinde farklı insanlı ya da insansız kara ve hava araçlarıyla tek bir merkezden müşterek operasyonlar gerçekleştirebiliyor.

Dr. Nacar’ın, bu yeni dönemde HAVELSAN ile iş birliği yapmak isteyen firmalara da bir mesajı var. Bu firmaların, HAVELSAN veri tabanı için talep edilen bilgileri, olabildiğince detaylı şekilde paylaşmasını isteyen Dr. Nacar, şunları söylüyor: “Çekirdek teknolojilerimize kaynak olabilecek ürün ve hizmet bilgilerini dinamik bir şekilde değerlendirerek yerli ürün portföyümüzün genişletmek, bunları projelerimizde kullanmak ve ürün ticarileştirme stratejilerimizle yurt içi ve yurt dışı pazarda satış yapmak hedefleriyle çalışıyoruz. Yerlileştirme-millileştirme stratejilerimiz doğrultusunda, yazılım yoğun alanlarda çalışmamıza rağmen donanım alanına yönelik faaliyetler de yürütüyoruz. Bu kapsamda yurt dışından temini yapılan sistemlerin veya yerli sistemlerde kullanılan yurt dışı menşeli cihaz, parça ve malzemelerin, mümkün olduğunca yerli firmalarımızda üretilmesine yönelik çabalarımız sürüyor. Firmalarımızın bu alanda yaptığı çalışmaları bizimle paylaşmaları da iş birliğinin arttırılması için önemli bir fırsat.”

AMAC Üyeleri MÜSİAD ile Tanıştı

Sektörün önemli paydaşları arasında yer alan Ankara Askeri Ataşeler Birliği AMAC’a (Ankara Military Attaché Corps) üye 42 askeri ataşe, MÜSİAD üyesi savunma firmaları ile 23 Mart’ta, Ankara’da bir araya geldi. MÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen “MÜSİAD-AMAC Sektörel İş Birliği Buluşması” etkinliğine, MÜSİAD Savunma Sanayi Sektör Kurulu’na üye olan; Ateşçi, Dorçe, Turaç ve Küçükpazarlı Havacılık ve Uzay gibi firmaların da aralarında yer aldığı; savunma, havacılık ve güvenlik uygulamalarına yönelik ürün geliştiren ve hizmet sunan MÜSİAD üyesi 36 firmanın yetkilileri katıldı.

Daha önce MÜSİAD Ankara şubesi bünyesinde kurulan; 2022 yılı başında ise MÜSİAD Genel Merkez bünyesinde yapılandırılan Savunma Sanayi Sektör Kurulu, Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş liderliğinde, genel merkez çatısı altında ilk büyük faaliyetini de yapmış oldu.

Tarafları ilk kez bir araya getiren buluşma; daha önceden gerçekleştirilmemiş, hedefe yönelik, hem MÜSİAD hem de AMAC tarafını memnun eden bir etkinlik olmasıyla farklılaştı. AMAC üyelerinin, ilk kez bir sivil toplum kuruluşu çatısı altında toplanan firmalarla bir araya etkinliğe ilişkin Altunbaş’ın şu sözleri önemli: “Bu buluşma, hem askeri ataşeler için hem de MÜSİAD üyeleri için bir avantaj niteliğinde. Bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerle başarısını kanıtlayan MÜSİAD’ın yabancı ülke temsilcilerine ulaşabilmesi, iş fırsatlarının kapısını aralamanın yanı sıra ülkeler arası ilişkileri de kuvvetlendirmeye vesile olacak; Türk savunma sanayisinin tanınırlığını arttıracak; sektörün, ihtiyaçlar doğrultusunda nokta atış tedarikçi sunmasına yardımcı olacaktır.”

MÜSİAD Sektör Kurulları Ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Osman Çalışkan, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ali Özeken, MÜSİAD Savunma Sanayi Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş, AMAC Başkanı Tuğgeneral Kipling V. Kahler ve MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş.

AMAC Başkanı Tuğgeneral Kipling V. Kahler de etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında, askeri ataşelerin sistemdeki rolüne ilişkin bazı bilgiler verdi:

  • Askeri ataşeler, öncelikli olarak, ülkelerinin silahlı kuvvetlerini veya bağlı oldukları kuvvet komutanlığını temsil ederler.
  • Askeri ataşeler, Türkiye’nin askeri faaliyetleri ve kabiliyetleri konularında; büyükelçilerinin, büyükelçiliklerinin ve bağlı oldukları askeri kurumun birincil danışmanıdır.
  • Askeri ataşeler, ülkeleriyle Türkiye arasındaki eğitim, tedarik sözleşmesi ve savunma sanayisi iş birliği gibi konuları, tüm aşamalarıyla takip eder. Bu kapsamda bu konulardaki başlangıç görüşmeleri, planlama, koordinasyon ve işletme süreçlerinde sorumluluk alır.
Etkinlik katılımcıları, büyük bir masa etrafında bir araya geldi.

MÜSİAD-AMAC Sektörel İş Birliği Buluşması’nın, askeri ataşelerin görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Tuğgeneral Kahler, sektör firmalarının AMAC üyeleri ile iletişimde olmasının önemini ise şu şekilde anlattı: “Sizler, askeri ataşeleri, potansiyel müşterileriniz gibi; askeri ataşeler de sizleri potansiyel tedarikçiler gibi görmeli… Ürün ve çözümlerinizin büyük kısmı, web siteleriniz aracılığıyla kolayca incelenebilse de askeri ataşeler, sizlerle ve ekiplerinizle yüz yüze görüşmek istiyor.”

SYS İhracatla Büyüyor

Türkiye’nin, ateşli silahlar alanındaki büyüyen markası Samsun Yurt Savunma (SYS), CANiK markalı ürünleriyle ihracat alanında giderek daha büyük işlerin altına imza atıyor. Bu sayının konukları arasında yer alan SYS Dış Ticaret Müdürü Didem Aral’ın verdiği bilgilere göre, SYS, 2021’de, Türkiye’deki tüm sektörler içerisinde, ihracatını en fazla arttıran 3. firma oldu. Tüm sektörlerde ilk bin ihracatçı sıralamasında da 600 sıra birden yükseldi ve 386. sırada yer aldı.

SYS Dış Ticaret Müdürü Didem ARAL

2021 yılında, 103 milyon dolarlık ihracat yapan SYS’nin ihraç ettiği silah sayısı 327 bin oldu. 6 yeni ülke ile birlikte ihracat yaptığı toplam ülke sayısı ise 32’ye ulaştı.

2022 için 150 milyon doların üzerinde bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefleyen firmanın 2023 ihracat hedefi ise 200 milyon dolar.

SYS’nin 2021’de ihracatını gerçekleştirdiği ürünler arasında MECANIK marka MO1 (solda) ve MO2 (sağda) optik nişangâhlar gibi aksesuarlar da bulunuyor.

Kuruldukları günden itibaren, ihracat odaklı bir firma olduklarının altını çizen Aral, bugün, gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde eden ve Türkiye’nin tabanca ihracatının %80’ini tek başına yapan bir firma haline geldiklerinin altını çizdi.

Tabancaların yanı sıra CANİK M2 ağır makineli tüfek ihraç ettiği ülke sayısını da giderek arttıran SYS, son olarak Azerbaycan için ürettiği CANİK M2 QCB’lerin fabrika kabul testlerini Mart ayı içerisinde tamamladı.

Türk savunma ve havacılık sektörü, Mart ayı içerisinde, TUSAŞ’ın 2 adet T129 ATAK helikopterini Filipinler’e ve FNSS’nin seri üretimini tamamladığı 10 adet KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank’ın gövdesini Endonezya’ya teslim etmesi gibi önemli haberlerle gündemdeydi. Sektörün ilk 3 aylık toplam ihracatı da bir önceki yıla göre yüzde 48,6 oranında artarak 961 milyon 73 bin dolar olarak gerçekleşti.

Nisan ayının öne çıkan gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız Mayıs sayısı ile gelecek ay yeniden birlikte olmak dileğiyle.

Ümit Bayraktar
Genel Yayın Yönetmeni

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.