Ana Sayfa Manşet Berkin Savunma Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Burak AKÇA: “Tek bir hedefimiz var: Saygın, uluslararası bir teknoloji merkezi olmak.”

Berkin Savunma Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Burak AKÇA: “Tek bir hedefimiz var: Saygın, uluslararası bir teknoloji merkezi olmak.”

Berkin Savunma Mühendislik, yeni girişimleriyle savunma ve havacılık sektörünün KOBİ’leri arasında öne çıkmaya devam ediyor. Son olarak İtalya’da, BE Italia şirketini kuran ve bu şirket üzerinden Avrupa Birliği pazarına girmeye hazırlanan firma, yurt içinde de yoğun bir teslimat döneminden geçiyor. BE Italia’nın kuruluşu ile ilgili ayrıntıları ve firmanın faaliyetlerinin güncel durumunu, Berkin Savunma Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Burak Akça’dan dinledik.

MSI Dergisi: Berkin Savunma Mühendislik, gelişimini, yeni açılımlarla sürdürüyor. BE Italia S.r.l. şirketini, 13 Ekim’de, İtalya’da kurdunuz. BE Italia’nın kuruluş vizyonunu sizden dinleyebilir miyiz?

Burak AKÇA: Berkin Savunma Mühendislik, kuruluşundan itibaren bir proje şirketi olarak faaliyet gösterdi ve bu niteliği halen devam ediyor. Faaliyetlerini sürdürebilmek ve ekibini koruyabilmek için de sürekli projeler üstlenmesi ve bunları tamamlaması gerekiyor. Bu kurguda, duraklama lüksümüz yok.

Diğer yandan, yurt içinde orta ve büyük çaplı projelerde rol alırken farklı ürünler de ortaya koymaya başladık. Bu ürünleri yurt dışına taşımak ve orada daha geniş pazarlara ulaşarak sürdürülebilirliğimizi güçlendirmek, bir süredir zihnimizi meşgul eden bir düşünceydi. BE Italia fikri de bu süreçte ortaya çıktı.

Berkin Savunma Mühendislik’in gemi veri dağıtım sistemi çözümleri, sektörün yurt dışına ihraç ettiği gemilerde de kullanılıyor.

Avrupa Birliği, hem büyük bir pazar hem de iş hacmi ve potansiyelinin sürekliliği anlamında güvenilir ve öngörülebilir bir pazar. Ayrıca, herhangi bir ürün, Avrupa orijinli olduğunda dünya genelinde önemli bir ilgi ve itibar görüyor. Bu sebeple ürünlerimizi Avrupa’da piyasaya sokup Avrupa üzerinden de diğer pazarlara açılmayı hedefledik. Sadece orta ve uzun vadede değil, kısa vadede de çok hızlı bir şekilde geliştirebileceğimiz projelerin olduğunu görerek ve değerlendirerek BE Italia’yı kurduk.

MSI Dergisi: İtalya’yı seçmenizin özel nedenleri var mı?

Burak AKÇA: Her şeyden önce İtalya’ya ulaşım kolay. Ayrıca sosyo-kültürel olarak da bize çok yakınlar. İş yapış tarzlarımız, olaylara bakış açılarımız çok yakın. Çok hızlı reaksiyon gösterebiliyorlar ve çözümlere ulaşabiliyorlar. Olaylara aynı bizim gibi pratik yaklaşıyorlar. Dolayısıyla İtalya’nın en doğru adres olduğunu değerlendirerek süreci ilerlettik.

Berkin Savunma Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Burak Akça

MSI Dergisi: BE Italia’nın faaliyetleri ve Berkin Savunma Mühendislik’in sürdürülebilirliğine katkısı, uygulamada nasıl gerçekleşecek?

Burak AKÇA: Yurt içindeki projelerde, ürünlerimizle ilgili talepler arasında kayda değer bir süre geçebiliyor. BE Italia’nın devreye girmesiyle o süre zarfında da ürünlerimizi üretip teslim edebileceğimiz yeni bir kanalımız olacak. Bunu, bugünden net olarak söyleyebiliyoruz; çünkü BE Italia kurulmadan önce aldığımız talepler var. Berkin Savunma Mühendislik’in birçok ürünü, alanında, Avrupa’daki muadillerinin de önünde olan sistemler. Biz, bu ürünlerin ilk aşamada montajını, entegrasyonunu ve testini İtalya’da gerçekleştirerek “Made in Italy” etiketiyle kullanıma sunacağız.

BE Italia kurulmadan önce aldığımız talepler var. Berkin Savunma Mühendislik’in birçok ürünü, alanında, Avrupa’daki muadillerinin de önünde olan sistemler. Biz, bu ürünlerin ilk aşamada montajını, entegrasyonunu ve testini İtalya’da gerçekleştirerek “Made in Italy” etiketiyle kullanıma sunacağız.

Berkin Savunma Mühendislik’in gece görüş gözlüğüyle uyumlu gösterge çözümü.

İki Ayaklı Yapılanma: Mekanik ve Elektronik Üretim

MSI Dergisi: BE Italia’nın önünde nasıl bir yol haritası bulunuyor? Önümüzdeki aylar ve yıllar için planladığınız faaliyetleri okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Burak AKÇA: BE Italia dediğimizde, aslında İtalya’da 2 şubesi olacak bir yapıdan bahsediyoruz. İlki, mekanik alanında faaliyet gösterecek ve ürünlerimizin montajını yapıp testlerini gerçekleştirecek. İkincisi ise elektronik alanında faaliyet gösterecek.

İlk aşamada, La Spezia şehrinde mekanik birimi hayata geçecek. Şu anda BE Italia olarak konuştuğumuz tüm konular bu birimle ilgili. Türkiye’den yarı mamul olarak gönderdiğimiz ürünleri, İtalya’da nihai hale getirecek. Entegrasyonu tamamlanıp yazılımları yükleyip testleri gerçekleştirecek. Bu süreçler tamamıyla bizim ekiplerimizin kalite kontrolü altında yürütülecek. Kademeli olarak lokal üretim katkı oranını yükseltebiliriz, ancak dizayn sadece İstanbul Ar-Ge merkezimizde olacak.

Başlangıçta, 10 kişilik bir ekip ile başlayacağız. İlk aşamada; gemi veri dağıtım sistemleri, çok fonksiyonlu göstergeler ve çoklayıcıları bu şekilde hizmete sunmayı planlıyoruz. 2023’ün ilk çeyreğinde de resmiyete dönüşmüş siparişler almayı hedefliyoruz.

Elektronik birimi için ise Bergamo ya da Milano’yu değerlendiriyoruz. Hem bu birimin kuruluşu hem de faaliyetlerinin ayrıntılarıyla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Farklı iş birliği modelleri olabileceği için elektroniği ve mekaniği tek çatı altında toplamak istemedik.

Bunların yanı sıra Türkiye’de savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren farklı firmalarla da anlaşmalar yapıyoruz. Onlardan da yine yarı mamul alıp İtalya’da mamul haline getirip Avrupa pazarına sunmayı planlıyoruz.

Yine suüstü platformlarında bulunan gemi veri dağıtım sistemlerinden, savaş yönetim sisteminden ve paraketelerden aldığı bilgileri toparlayıp bunları özel protokollere çevirip silah sistemlerine aktaran ürünümüzün de teslimatını yapıyoruz. Bu, platform boyutundan bağımsız, tek tip bir çözüm. Tasarımını, tüm platformlara uyarlanacak şekilde yaptık. Bu ürünümüzün ihracatı için uluslararası ana entegratörlerle görüşmelerimiz de devam ediyor.

Berkin Savunma Mühendislik’in gösterge çözümleri, hem askeri hem de sivil platformlarda kullanılabiliyor.

Büyük Firmalara ve Müşterilere Çözüm Sağlayan Uluslararası Teknoloji Merkezi

MSI Dergisi: Almayı hedeflediğiniz siparişlerle ilgili hangi ayrıntıları paylaşabilirsiniz?

Burak AKÇA: Görüşmelerimiz sürdüğü ve gizlilik anlaşmalarımız olduğu için çok ayrıntı paylaşamıyorum. Ancak şunu net olarak söyleyebilirim: Çok büyük üreticilerin ve çok büyük müşterilerin taleplerini karşılayacağız.

MSI Dergisi: BE Italia’nın kuruluşu, Berkin Savunma Mühendislik’i nasıl bir noktaya taşıyacak?

Burak AKÇA: Aslında tek bir hedefimiz var: Saygın, uluslararası bir teknoloji merkezi olmak. Türk insanının ve sanayisinin birikimini, potansiyelini dünyaya göstermek amacıyla bunları ürüne dönüştüren, saygı duyulan bir teknoloji şirketi haline gelmek istiyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için alt hedefler belirledik. Bunlar da mali hedefler değil, başarı hedefleri.

Uluslararası bir teknoloji şirketi olma yönünde önemli adımlar atıyoruz. Ürünlerimize, cihazlarımıza güveniyoruz ve Avrupa’daki cihazların arasında da tercih edilen olacaklarından eminiz. 7. patent başvurumuz yaptık, 8.sine hazırlanıyoruz.

Yeni ürünlerimizin ortaya çıkmasıyla tanıtım faaliyetlerine hız vermeyi ve 2023’te daha yoğun bir fuar katılımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bir yandan da yeni ve heyecan verici projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. IDEF 2023’te, daha önceden bahsetmediğimiz, prototipini de sergilemediğimiz yeni ürünlerimizi tanıtmayı planlıyoruz.

Hem Yeni Ürün Geliştirme Hem de Teslimat Çalışmaları Devam Ediyor

MSI Dergisi: Berkin Savunma Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yücel Atalay ile bu yılın ilk yarısında yaptığımız söyleşide, “Daha önceden faaliyet göstermediğimiz 3 yeni alanda, yine yapılmayanı ve yapılamayanı yapmak ve bu süreçte, bilgiyi üreterek kuralları koymak için çalışıyoruz.” İfadesini başlığa taşımıştık. Bu yeni alanlarla ilgili faaliyetlerinizde ne gibi gelişmeler yaşandı?

Burak AKÇA: Bu 3 yeni alanı; “optik”, “görüntü işleme ve yapay zekâ” ve “RF” olarak sıralamıştık. Görüntü işleme ve yapay zekâyı, diğer 2 alanın destekçisi gibi görebiliriz. Optik alanında, görüntü işleme ve LIDAR konularında çalışmalar yürütüyoruz. 2 tane sözleşmemiz var, ayrıca bir tane de TÜBİTAK TEYDEB projesi yürütüyoruz. İkinci bir TÜBİTAK TEYDEB projesiyle ilgili de süreç devam ediyor.

RF konusunda da iç Ar-Ge çalışmalarımızı başlattık. Merkez ofisimizde, çatıya monte edilmiş bir anten üzerinden denemeler ve algoritma geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızı, yurt içi ya da yurt dışından gelebilecek bir yatırımla bir sonraki aşamaya ve üretime taşımaya hazırlanıyoruz.

Berkin Savunma Mühendislik’in uyumlandırma birimleri, görev sistemlerinin, platformlarda kapsamlı değişikliklere yol açmadan birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlıyor.

MSI Dergisi: Yılın ikinci yarısında, projeler ve ürünler cephesinde hangi gelişmeler öne çıktı?

Burak AKÇA: Bu dönemde üretim faaliyetlerimizin yoğunlaştığını söyleyebilirim. Özellikle yılın sonunda, yoğun ve yüksek sayıda ürünü içeren bir teslimat takvimimiz var.

Teslim edeceğimiz ürünler arasında, suüstü platformları için geliştirdiğimiz ataletsel seyrüsefer sistemlerine yönelik gelişmiş arayüz birimleri yer alıyor. Bu arayüz birimleri sayesinde, özellikle modernizasyon gibi çalışmalarda güncellenen ya da yenilenen ataletsel seyrüsefer sistemlerinin, platformun geri kalanıyla, bir donanım ya da yazılım değişikliği olmadan iletişim kurabilmesini sağlıyoruz. Bu ürünlerimizin seri üretimi başladı.

Yine suüstü platformlarında bulunan gemi veri dağıtım sistemlerinden, savaş yönetim sisteminden ve paraketelerden aldığı bilgileri toparlayıp bunları özel protokollere çevirip silah sistemlerine aktaran ürünümüzün de teslimatını yapıyoruz. Bu, platform boyutundan bağımsız, tek tip bir çözüm. Tasarımını, tüm platformlara uyarlanacak şekilde yaptık. Bu ürünümüzün ihracatı için uluslararası ana entegratörlerle görüşmelerimiz de devam ediyor.

Üzerinde çalıştığımız bir diğer ürün ise mekanik cayro ripiter. Bu ürün de hem askeri hem de sivil gemilerde kullanılabiliyor.

Muharip savaş uçaklarına yönelik geliştirdiğimiz göstergelerde de üretime geçtik.

MSI Dergisi: Ankara’da bir tesis kurma planınızla ilgili güncel durumu sizden öğrenebilir miyiz?

Burak AKÇA: Bu konudaki planlarımızı güncelledik. Entegre tesisin konumu olarak İstanbul’da karar kıldık. 2023’ün ilk çeyreğinde de bu konuda ilk adımları atmayı hedefliyoruz. Ankara’daki varlığımızı kurduğumuz irtibat ofisi üzerinden sürdüreceğiz.

IDEF 2023’te Sürprizler Gelebilir

MSI Dergisi: Berkin Savunma Mühendislik’in 2023 gündeminde neler bulunuyor?

Burak AKÇA: Yeni ürünlerimizin ortaya çıkmasıyla tanıtım faaliyetlerine hız vermeyi ve 2023’te daha yoğun bir fuar katılımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bir yandan da yeni ve heyecan verici projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. IDEF 2023’te, daha önceden bahsetmediğimiz, prototipini de sergilemediğimiz yeni ürünlerimizi tanıtmayı planlıyoruz.

MSI Dergisi: İhracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Burak AKÇA: Şu anda kadar dolaylı ihracat ve mühendislik ihracatı yaptık. Ürünlerimiz, çeşitli ülkelerin envanterine girdi. İhracatın ciromuzdaki payı, 2021’de yüzde 20 mertebesinde gerçekleşti; 2022 için de benzer bir oran olacağını öngörüyoruz. 2023 için ise gündemimizde doğrudan ihracat ve bu oranı yukarı taşımak var.

MSI Dergisi: Son dönemde öne çıkan kurumsal gelişmeler neler oldu?

Burak AKÇA: Ekibimizi büyütmeye devam ediyoruz. Şu anda yaklaşık 50 kişiyiz. Önümüzdeki iş hacmine baktığımızda, 2023’te 100 kişiye ulaşabileceğimizi öngörüyoruz.

Kendi yazılım ekibimizle, bize özel bir kurumsal kaynak yönetimi (ERP) yazılımı geliştirdik ve bunu kullanıma aldık. Tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Süreçlerimizi ciddi derecede hızlandırdı ve öngörülebilir hale getirdi. Toplantı tutanaklarımızı bile girebildiğimiz ve bunların dağıtımını yapabildiğimiz bir aracımız oldu.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Burak AKÇA: Yücel Bey’in hep belirttiği gibi çok iyi bir ekibimiz var. Yaptığımız işler, girdiğimiz projeler, BE Italia gibi bir girişimi başlatmamız, hep cesur girişimler. Böyle bir ekibimiz olmasa bu girişimleri yapmayı göze alamazdık. Ekibimiz Berkin Savunma Mühendislik’i sürekli daha ileriye taşıyor. Tüm Berkin Savunma Mühendislik ekibine, sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Berkin Savunma Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Burak Akça’ya, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.