Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Berkin Savunma Mühendislik’ten LIDAR Temelli Hava Aracı Yakalama ve Transfer Sistemi

Berkin Savunma Mühendislik’ten LIDAR Temelli Hava Aracı Yakalama ve Transfer Sistemi

Savunma ve havacılık sanayisinde “yapılmayanı ve yapılamayanı yapmak” vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Berkin Savunma Mühendislik, yapay zekâ destekli LIDAR temelli hava aracı yakalama ve transfer sistemini geliştirdi. Yeni teknolojinin mevcut sistemlere kolayca entegre edilebileceğini ifade eden firma yetkilileri, uluslararası patent süreci devam eden ürün hakkında iddialı bir yaklaşım ortaya koyarak, savunma ve havacılık sanayisi için çığır açıcı bir çözüm olacağına dikkat çekti.

Berkin Savunma Mühendislik, 2018 yılında aldığı AR-GE üretim altyapısı kurma kararı ile birlikte, var olanları tekrarlayan çözümler yerine, özgün ve üstün tasarımlar ortaya koyarak savunma ve havacılık ekosisteminde ilerlemesini sürdürdü. Berkin Savunma Mühendislik’in ortaya koyduğu en yeni ürünü ise LIDAR Temelli Hava Aracı Yakalama Sistemi oldu. Özellikle kötü hava şartlarında helikopterlerin suüstü platformlara emniyetle iniş yapmasına olanak sağlayan mevcut hava aracı yakalama ve transfer sistemleri, teknolojik kısıtlar ve bazı olumsuzluklar nedeniyle birtakım sınırlamalara tabi oluyor. Bu kısıt ve sınırlamaları ortadan kaldırma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Berkin Savunma Mühendislik, yeni bir teknoloji geliştirdi.

Berkin Savunma Mühendislik, geliştirdiği LIDAR destekli hava aracı yakalama ve transfer sistemiyle savunma ve havacılık sanayisinde çığır açmaya hazırlanıyor.

Her Türlü Hava Aracını Yakalayabiliyor

Berkin Savunma Mühendislik’in geliştirdiği yeni teknoloji, hava aracı yakalama sisteminde yapay zekâ destekli LIDAR sensörlerinin kullanımını içeriyor. Çözüm sayesinde aktif lazer kaynaklarının helikopter üzerinde taşınması, ağırlık sorunları, sertifikasyon zorunlulukları ve sadece tek bir helikopter tipine uygun çalışma zorunluğu gibi olumsuzluklar ortadan kalkıyor. İleri teknoloji seviyesinde yapay zekâ yazılımı içeren ürün, çevresel ortam şartlarıyla uyumlu mevcut sistemlerdeki tek bir tip hava aracı kısıtlamasına karşılık, veri tabanına yüklenebilecek her türlü hava aracını yakalayabilme kabiliyetine sahip. Firma yetkilileri, uluslararası patent süreci devam eden ürünün, savunma ve havacılık sanayisinde çığır açacağını savunuyor.

Berkin Savunma Mühendislik’in yerli ve özgün olarak ürettiği LIDAR temelli hava aracı yakalama ve transfer sisteminin öne çıkan özellikleri ise şöyle;

  • Veri tabanına yüklenecek tüm hava araçlarını tanıyarak, uygun algoritmalar kullanarak tüm hava araçlarını indirebilme,
  • Helikopter üzerinde aktif lazer kaynağına gerek kalmadığından hem ağırlık hem güç tasarrufu sağlama,
  • Platformda insan ve YAMAHA varlığını tespit edebilme,
  • Mevcut sistemlerin kolaylıkla bu yeni teknolojiye adapte edilebilmesi ve modernizasyonunun sağlanabilmesi.

LIDAR Nedir?

LIDAR, İngilizce “Light Detection and Ranging” kelimelerinin kısaltmasıdır. Lazer ışınları kullanarak nesnelerin mesafelerini ölçen LIDAR sistemleri, genellikle 3D haritalama, uzaktan algılama, otonom araçlar, hava ve uzay araştırmaları, meteoroloji, arazi haritalama gibi çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. LIDAR, yüksek çözünürlüklü ve hassas mesafe ölçümleri sağlaması nedeniyle birçok farklı endüstride çeşitli uygulama alanlarına sahiptir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.