Ana Sayfa Haberler Beşinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslim Edildi

Beşinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslim Edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının deniz karakol uçağı ihtiyacının karşılanması için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM-3 projesi kapsamında, 5. P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın teslimatı gerçekleştirildi. Gelişme, SSB tarafından 21 Ekim’de yayınlanan basın bülteniyle duyuruldu. Projedeki 6. ve son uçağın da 2023’ün ilk yarısında teslim edilmesi planlanıyor.

Leonardo’nun ana yükleniciliğini üstlendiği projeye, Türk savunma ve havacılık sanayisi de önemli görevleri yerine getiriyor. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) faaliyetleri gerçekleştiriliyor. ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanıyor. Uçaklarda MilSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunuyor. Deniz Karakol Yer İstasyonu ise HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumak için Savunma Sanayii olarak her zaman görev başındayız. Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hizmete hazır hale getirdik. Beşincisini teslim ettiğimiz P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız da Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsurlarından biri olacak. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Deniz Karakol Uçaklarımıza ait görev sistemlerinin 3 yıl süreli lojistik destek hizmetini de başlatarak sistemlerin işletme ve idamesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza gerekli desteğin sağlanmasını da planlıyoruz. Yeni platformlarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

Meltem – III

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.